ABD ve İngiltere’den “Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı”

İngiltere, Almanya, ABD, Avustralya ve İsveç, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısı yaptı.

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’deki gece kulübüne yapılan terör saldırısı sonrasında birçok ülkeden Türkiye’ye yönelik seyahat uyarıları geldi. İngiltere, Almanya, ABD, Avustralya ve İsveç ardı ardına yaptığı açıklamalarla vatandaşlarına ‘dikkatli olun’ uyarısında bulundu.

İNGİLTERE

İngiltere Büyükelçiliği vatandaşlarına “dikkatli olun” uyarısı yaptı. Büyükelçilik internet sitesinden yapılan uyarıda; “İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübünde meydana gelen ciddi olayların ardından, yerel yetkililerin talimatlarına uymanızı ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için yerel yetkililer ile görüşmelerimiz sürüyor” denildi.

ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye’de yaşayan Amerikan vatandaşlarını uyardı. Amerikan vatandaşlarından saldırının olduğu bölgeden uzak durmaları ve Amerika’da yaşayan aile bireylerini kendi durumlarına ilişkin bilgilendirmeleri istendi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Amerikan temsilciliklerine ve vatandaşlarına yönelik tehditler ile saldırıların sürmekte olduğu belirtildi.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “1 Ocak’ın ilk saatlerinde Türkiye’de bulunan gece kulübü Reina’da bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda pek çok kişi hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı olduğu açıklandı. İstanbul’da bulunan Alman vatandaşları otellerinde ve konakladıkları diğer mekanlarda kalmalı, yerel medyayı yakından takip etmeli ve Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarını yakından takip etmelidir.”

AVUSTRALYA

Avustralya da vatandaşlarını özellikle İstanbul ve Ankara’ya yapacakları ziyaretler konusunda uyardı. Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’ndeki yetkililerin de Türk yetkililerle irtibat halinde olduğu ve saldırıda ölen ya da yaralanan Avustralya vatandaşı olup olmadığını öğrenmeye çalıştıkları belirtildi.

İSVEÇ

İsveç Dışişleri Bakanlığı uyarısında vatandaşların dışarıya çıkmamaları, gelişmeleri izlemeleri istendi. Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sara Modin İstanbul’daki İsveç vatandaşlarının İsveç’teki yakınları ile temas halinde olmalarını isteyerek bakanlık sitesinde saldırı ile ilgili gelişmelerin anında güncellendiğini söyledi. İsveç’in Türkiye seyahat uyarısı yapmadığını belirten İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Seyahat uyarısı tek bir olaya bağlı değildir. İstanbul son zamanlarda birçok trajediye sahne oldu. Ancak uyarı genel bir güvenlik değerlendirmesi sonucu ve sıklıkla da Avrupa ile işbirliği içinde yapılır” dedi.