2014 yılında düşen yolcu uçağını arama çalışmaları sona erdi

2014 yılında içindeki 239 kişiyle kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağını denizin altında arama çalışmaları bugün sona erdi.

Last Updated on 18 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

2014 yılında içindeki 239 kişiyle kaybolan Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağını denizin altında arama çalışmaları bugün sona erdi. Uçağın bulunması için üç ülkenin yürüttüğü ortak çalışmadan sonuç alınamadı.

Malezya Havayolları’na ait, ikisi bebek 227 yolcu ve 12 mürettebatı taşıyan Boeing 777 tipi uçak, 2017 yılı Mart ayında başkent Kuala Lumpur’daki havaalanından kalktı. Malezya ve Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri arasında iken uçakla irtibat kesilmişti.

Uçağın bulunması için ortak çalışmalar yürüten Malezya, Avusturalya ve Çin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kullanılan en üstün bilimsel araçlara rağmen uçağın yerinin bulunamadığını ifade ettiler. Açıklamada, sualtı arama çalışmasını sonlandırmanın zor ve üzücü bir karar olduğu belirtildi.

Hint Okyanusu’nda 120 bin kilometrekarelik bir alanı araştırdıktan sonra, son arama gemisi de bugün bölgeden ayrıldı.

Kazadan beri, uçağın kimin kontrolünde olduğu ya da kaçırılıp kaçırılmadığıyla ilgili pek çok teori ortaya atılmış, uçağın radar alıcı vericisinin (transponder) kasten kapatılmış olma ihtimali üzerinde de durulmuştu.

Büyük bir kısmı Çinli olan yolcularının yakınları tarafından kurulan Voice 370 adlı destek grubu, aramanın sonuçsuz kalmasına tepki göstererek, ‘uzmanların belirttiği yeni alanlarda aramayı devam ettirmenin yetkililerin bir görevi olduğunu’ belirtti.