Budak: “Turizmde büyük kaybın sorumlusu AKP hükümeti”

CHP OSMAN BUDAK

Last Updated on 31 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 2016 yılında 10 milyon 892 bin turist ve 9 milyar 357 milyon dolar gelir kaybı ortaya çıktığını belirterek, “Bu büyük kaybın sorumlusu rehavetten çıkamayan, ortak aklı devreye sokamayan AKP Hükümeti’dir. Ders çıkarılmazsa, 2017 ve sonrası için de çıkış mümkün değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada 2016 yılı turizm verilerini değerlendirdi. Turizmde 2016 yılının çok zor bir yıl olduğunu, AKP Hükümeti’nin yaşanan olumsuzluklar karşısında etkin ve hızlı önlem alamadığını kaydeden Budak, bunun da kayıp faturasını büyüttüğünü vurguladı. Geçen yıla göre yabancı turist sayısının yüzde 30 azalarak, 36 milyon 244 binden, 25 milyon 352 bine gerilediğini kaydeden Budak, turizm gelirlerinde de 9 milyar 357 milyon dolarlık kayıp ortaya çıktığını belirtti. Budak, “Turizm sektörü geçen yıla göre her üç turistten birini kaybetti. 10.8 milyon turist kaybı var. Turizm gelirleri 31.4 milyar dolardan 22.1 milyar dolara düştü. En büyük kayıp yüzde 76.2 ile Rusya’dan yaşanmasına karşın, Türkiye hemen hemen bütün ülkelerden kayıp yaşadı. Olgunlaşmış Pazar olan Avrupa’dan ortalama yüzde 34’lük gerileme var. Böylesine büyük kayıp fiyatlardaki ciddi gerilemeye rağmen ortaya çıktı. Turistlerin Türkiye’de yaptığı harcama 820 dolarlardan 700 dolar düzeyine kadar düşmesine rağmen, bu kayıp yaşandı. Bakan Avcı, ‘Rehavetin pahalıya mal olabileceğini gördük’ demişti. Hem de çok pahalıya mal oldu. Zaten 6 ay çalışabilen binlerce turizm emekçisi, iş bulamadı. Binlerce esnaf kepenk kapattı” dedi.

OHAL VE BAŞKANLIK DAYATMASIYLA TURİZMDE ÇIKIŞ OLMAZ

Türkiye’nin ciddi bir döviz ihtiyacı olduğu, döviz kurunun yükselişinin durdurulamadığı bir süreçte turizm gelirlerinde kayıpların sürmesinin sorunları daha da ağırlaştıracağını kaydeden Budak, “Türkiye’nin içinden geçtiği süreç, turizm ve turizm gelirlerini daha da önemli hale getiriyor. Ama Hükümetin böyle bir derdi görünmüyor. Sektör çabalıyor ama bir yandan OHAL, bir yandan başkanlık dayatması altında girişimler sonuçsuz kalıyor. 2017 ve sonrası için Türkiye’nin geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkarması gerekiyor. OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil. Erken rezervasyon rakamları da olumlu gelmiyor” dedi.

Türkiye’nin rakibi konumundaki İspanya, İtalya ve Yunanistan’a talepte artış olduğuna dikkat çeken Budak, “2017’ye ilişkin ilk veri Antalya’dan ve geçen yıla göre yüzde 10 düzeyinde kayıp var. ‘Rusya ile barıştık sorun kalmadı’ yaklaşımı doğru değildir. Sadece Rusya pazarı ile yüzde 80-90 doluluk oranına ulaşılamaz. Türkiye’nin yüzde 40’lara varan kayıplar yaşadığı Avrupa pazarını yeniden kazanması gereklidir. OHAL düzeni, gazetecilerin tutuklanması, AB ile ilişkiler, çocuk istismarcılarına af tartışmaları ciddi bir imaj sorunu yarattı. Dış politikada kullanılan dil de insanların tercihlerini etkiliyor. Tehdit ve şiddet dilinden bir an önce vazgeçilmeli” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllara göre gelen yabancı turist sayıları şöyle: