Yalçın Bayer: İstanbul’un turizmdeki sorunu siyasidir!

Last Updated on 10 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un turizmdeki durumu, sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili arama konferansını geçtiğimiz günlerde Bursa’da düzenlendi.

Toplantıda nelerin konuşulduğunu bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, turizmdeki sorunun tüm Türkiye’de siyasi olduğunu tespitinde bulundu.

Bayer’in yazısından bir bölümü yayınlıyoruz:

Toplantıyı katılanlardan Fehmi Köfteoğlu’na sorduk. Dedi ki, “Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da turizmde durum ve sorunların kaynağı ekonomik, sosyal ya de sektörel değil, siyasidir” İstanbul’un; Boğaz’ı, Ayasofya, Sultanahmet, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Balat, Eyüp, İstiklal Caddesi, Nevizade Sokağı, Galata Kulesi ve Meydanı, Kumkapı’sı…. Adalar, Topkapı Sarayı, Surları, Haliç’i ve diğer bütün turistik özellikleri yerinde duruyor, ama dün bunları görmek, buralardan keyif almak için gelenler bir süreden beri artık gelmiyorsa o zaman bunun nedenini anlamak gerekir. Bunda dünyanın başında olan terörün elbette etkisi var. İstanbul gibi Paris, Brüksel, Londra ve başka şehirlerde de terör olayları yaşandı, ama bu şehirlerin hiçbirisi ile ilgili algı değişmedi.

İstanbul’un ise algısı değişti. Bir otelci ‘Partnerlerinin onlara artık İran ile karşılaştırmalı sorular sorduğunu belirterek ‘İstanbul eskiden Paris, Amsterdam, Roma ile karşılaştırılıyordu, şimdi İran ile karşılaştırılıyor” dedi. Toplantıda konuşanlardan birkaç kişi casino’ların (Kumarhanelerin) açılmasını istedi. Ama moderatör Babüroğlu ustaca bir yaklaşımla, konunun öncelikler listesinde yer almasını baypas ettirdi.