Küçük otel rezervasyonlarında yüzde 50-60 düşüş var

Last Updated on 18 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelik; Booking.com’un, otelcilerin zaman zaman kızdığı, çok yüksek komisyon aldığı için söylendiği online satış kanalı olmakla birlikte aynı zamanda vazgeçilemez olduğunu belirterek, bu durumdan en çok etkilenenlerin küçük oteller bulunduğunu kaydetti.

Milliyet Gazetesinde yer alan habere göre Çelik; küçük otellerin, büyük oteller gibi tur operatörleri veya seyahat acentalarıyla çalışmadığını, daha çok Booking.com gibi online rezervasyon kanallarıyla satış yapabildiğini vurgulayarak, “Bu durumdan çok rahatsızız ve turizmimiz olumsuz etkilenmiştir. Birçok otelimiz sıkıntı içerisindedir. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Çünkü bazı bölgelerimizde 2-3 ay turizm yapıp ailesini, çalışanlarını geçindiren onlarca otel ciddi bir kriz yaşamaktadır. Biz Booking.com’un bir an önce açılmasını arzu ediyoruz. Rezervasyonlarda yüzde 50-60 düşüş var. Küçük oteller için devletten destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin 22 Haziran’da Booking.com yetkililerini kabul edeceğini ifade etmesine ilişkin Çelik, şunları söyledi.

“Bakan beyden beklentimiz şu; şüphesiz ülkemiz kanunlarına saygı duyuyoruz ama biz bu yaptırımlar nedeniyle çok mağdur olmuş durumdayız. Bir orta yol bulunmasını arzu ediyoruz. Booking.com dünya devi. Türkiye’deki payı yüzde 1-1,5. O bizden vazgeçebilir ama biz vazgeçemeyiz. Küçük oteller turizmin yeni yüzü ve sempatik tarafı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de küçük oteller bir trend haline geldi. Büyük otellerde ve her şey dahil sistemde kaybolan ruhu, duyguyu küçük otellerde yaşatıyoruz. Ülkemizin misafirperverliğini işletme sahibi olarak yapıyoruz. Böyle bir niş turizmi yok saymamak lazım. Sayın Bakanımızdan bu konuda anlayışlı olmalarını istirham ediyoruz.”