Yerli turist turizmcinin yüzünü güldürdü

Last Updated on 27 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Bayramı yıllık izinle birleştiren yerli turist, Ege’den Akdeniz’e tüm kıyılarda otelleri yüzde 100 doldurdu. Bu bayramda yerli turistin Ege’ye olan ilgisi ise özellikle Egeli turizmciye bayram ettirdi. Muğla’nın turizm cenneti Bodrum’da Ramazan Bayramı tatilinin başlaması ile tatilcilerin akınına uğrarken, 3 gün içinde 220 bin aracın ilçeye giriş yaptığı bildirildi.

Geçen yıla kadar yüzde 65 Akdeniz, yüzde 35 Ege otellerini tercih eden yerli turist, bu yıl rotasını Ege’ye kırdı. Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre tur operatörleri, Ege ile Akdeniz arasındaki makasın çok daraldığını belirterek, “Bu yıl talep yüzde 45 Ege, yüzde 55 Akdeniz olarak şekillendi” dedi.

Ege’ye artan talebi iki nedene bağlayan turizmciler, “Rus turistin tekrar Türkiye’ye gelmesi yerli turistte ‘Akdeniz pahalandı’ algısına neden oldu. Bu da tercihleri Ege’ye kaydırdı. Ege’de artan tesis sayısı da bölgeye olan ilgiyi artırdı” diye konuştu.

“Turizmci iç pazara yöneldi”

Ege Turistik Otelciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Türkiye’ye yönelik yapılan saldırıların ardından turizmcinin iç pazara yöneldiğini aktardı. İşler, “2016’dan itibaren yerli turist öne çıktı. Geçen yıl özellikle Akdeniz otelcileri Rusya’dan düşen talep nedeniyle yerli turiste yoğunlaştı. Bu da geçen yıl yerli turistin ilgisini Akdeniz’e kaydırdı” ifadelerini kullandı.

Bu yıl artan Rus turist talebinin Akdeniz’de doluluk oranlarını yükselttiğine dikkat çeken İşler, bu durumun Ege’ye de yansıdığını kaydetti. Ege ve Akdeniz’e olan taleplerin bu yıl başa baş gittiğini aktaran İşler, “Ege’de Assos, foça, Ayvalık’taki butik oteller ile Çeşme ve Bodrum’daki 5 yıldızlı oteller bayramda yüzde 100 doldu” dedi.

“1 Temmuz-15 Eylül arasında yüzde 80 dolulukları yakaladık”

Taleplerin bayram sonrasında da yüksek olduğuna dikkat çeken İşler, “1 Temmuz-15 Eylül arasında yüzde 80 dolulukları yakaladık. Kalan kısmın da 15 güne kadar dolacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Egeli turizmcinin bu yıl yüzünün güldüğünü belirten İşler, yıl genelindeki doluluk oranlarının geçen yıla oranla yüzde 15 arttığını sözlerine ekledi.

“Bodrum’a 3 günde 220 bin araç giriş yaptı”

Muğla’nın turizm cenneti Bodrum’da Ramazan Bayramı tatilinin başlaması ile tatilcilerin akınına uğrarken, 3 gün içinde 220 bin aracın ilçeye giriş yaptığı bildirildi. Ramazan bayramı tatilinin başlaması ile birlikte Bodrum’a 4 kilometre uzaklıktaki Kaynar Mevkii girişindeki denetim noktasında, düzenli olarak polis ve Jandarma tarafından kontroller yapılırken, Mobese kameraları ilçeye giren araçları kayıt altına aldı. Son 24 saatte Bodrum ilçe merkezine büyük bölümü Otomobil 79 bin 661 aracın giriş yaptığı belirlendi. Bayram tatilinin başlamasından bu yana geçen sürece ilçeye giriş yapan araç sayısı 220 bine ulaştı. Bu rakamın tatil bitinceye kadar 250 bini bulmasının beklendiği kaydedildi.