Crowne Plaza Florya’ya uluslararası deneyime sahip yeni Genel Müdür

Crowne Plaza Florya Genel Müdürü Volkan Öztürkler

Turizm ve otelcilik sektöründe uluslararası deneyime sahip, sektörün genç ve dinamik yöneticilerinden Volkan Öztürkler, Crowne Plaza Florya’nın Genel Müdürü olarak göreve başladı. Öztürkler, Turizm Günlüğü’ne sezonu değerlendirdi ve Crowne Plaza Florya’daki yeni yönetimi hakkında bilgi verdi.

“Intercontinental Hotels Group’a (IHG) bağlı Crowne Plaza oteller zincirinin en yeni üyelerinden biri olan Crowne Plaza Istanbul Florya, Volkan Öztürkler’in yönetimi ile birlikte city-resort konseptini öne çıkartarak misafirlerinin memnuniyeti için yüksek kalitede hizmet sunmaya odaklanacaktır” diyen Crowne Plaza Istanbul Florya Genel Müdürü Volkan Öztürkler, sorularımızı yanıtladı.

Büyük bir yatırım olan Crowne Plaza Florya, sizle birlikte nasıl fark yaratmayı hedefliyor?

Eski bir sahil kasabası olan Florya, İstanbul Akvaryum kompleksinin birbirinden farklı 3 büyük tesisi ile birlikte değerine değer kattı. Otel olarak şehir içinde, aynı zamanda şehirden uzak bir konsept yaratılmış durumda. Denize sıfır konumu ile bir tatil beldesi sıcaklığını hissettirmesinin yanı sıra havalimanına, fuar ve iş merkezlerine yakınlığı ile bir iş ve şehir oteli olma özelliklerini taşıyan Crowne Plaza Florya, çok önemli ve ayrıcalıklı bir tesis. Biz, bu güzel tesisin hizmetlerini misafirlerine en yüksek servis kalitesi ile sunmaya odaklanan bir oteliz.Bölgede misafir odaklı yaklaşımı ile beklentiler doğrultusunda en iyi hizmeti sunan otel olarak fark yaratmayı hedefliyoruz.

Hizmet kalitesini en üst seviyelere taşıyabilmek için planladığımız yolda en önemli unsurlardan biri kadrodur. Hali hazırda,bu oteldeki çalışma arkadaşlarımızın tecrübelerinden yararlanacağımız gibi daha hızlı ilerleyebilmemiz için uluslararası platformlarda tecrübe kazanmış, özellikle lüks segment otel deneyimi olan çalışanlar ile bu güzel takımı tamamlayacağız. Eğitime çok önem vereceğiz. Bir çalışanın öncelikle nerede çalıştığını ve ondan bekleneni çok iyi bilmesi gerekiyor. Tecrübeli olsa da altyapısı ve bilgisi bizim beklentilerimize uymayanlar başarı getiremez; biz başarıya odaklanacağız.Böylelikle, biz çalışan profilimizle de öne çıkıp fark yaratacağız.

Crowne Plaza Istanbul – Florya

Otelde yakın zamanda hayata geçirilecek yenilikler var mı?

Marmara Denizinin muhteşem manzarasına sahip olan otelimizin terasında yeni bir restoran açıyoruz. Adını, Latince teras anlamına gelen “Atrox” olarak belirlediğimiz mekanımız, klasik bir otel restoranı olmayacak. Sadece otel müşterilerine değil herkese hitap eden, restoran-bar tarzı bir yer olacak. Misafirlerimizin sıklıkla gelmek isteyeceği, hem menüsüyle hem hizmetiyle fark yaratacak bu mekan, özenle hazırlandı. Üniformalarından dekorasyonuna ve en ince detaya kadar her şey düşünüldü. Biz, bulunduğumuz lokasyonda çok önemli bir ihtiyacı karşılayacak, ihtiyaç duyulan eksikliği farkımızı göstererek sunacağız.

Bu sezon ki doluluk oranlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Geçtiğimiz yıl, ne yazık ki birçok sektörde olduğu gibi turizmde de talihsiz bir süreç yaşandı. Ancak, geçen yıla kıyasla bu sene işler çok daha iyi seviyede. Otelimizin açılış ve tanıtım sürecine yansıyan olumsuz bir etkisi mutlaka oldu ancak 2017’nin ilk çeyreğinden itibaren sektördeki olumlu hava değişimi ile birlikte pozitif ivme gerçekleşti. Bugün itibari ile doluluklar ortalama olarak % 60-70 bareminde seyrederken olumlu sinyallerin etkisini önümüzdeki günlerde daha fazla görmeyi beklemekteyiz.

Otelinizde konaklayan misafir profili kimlerden oluşuyor?

Otelimizde daha çok Türk ve Ortadoğulu misafirlerimiz konaklıyor. Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar en fazla konaklaması olan Ortadoğu ülkeleri arasında yer alıyor. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ülkelerinden gelen misafirlerimizin sayısında da giderek artış gözlemliyoruz. İstanbul’da yaşıyor olmalarına rağmen hafta sonunu geçirmek üzere otelimizde konaklamayı tercih eden misafirlerimizin oranı da büyük ölçüde göze çarpıyor. Bu da bize, otelimizi iş seyahatleri için tercih edenlerin dışında konumu dolayısıyla dinlenme ve tatil amacıyla da tercih edenlerin olduğunu gösteriyor. Otelimize city-resort olarak çok doğru bir konumlandırma yaptığımızı düşünüyoruz. Konumu itibari ile havalimanına ve şehir merkezine yakınlığı hatta Avrasya tünelinin açılışından sonra Anadolu yakasına bile mesafesi dakikalarla hesaplanan Crowne Plaza Istanbul Florya, konaklayan misafirlerine erişim kolaylığı sağlıyor.

Kompleks içerisinde yer almasının avantajı ise misafirlerine otelden çok uzaklaşmadan çok sayıda alternatif sunuyor. Dünyanın en büyük tematik akvaryumu Istanbul Akvaryum ve yüzlerce markanın yer aldığı Aqua Florya Alışveriş Merkezi otelimize sadece 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Çok sayıda mağaza, restoran, sinema ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı açık hava amfi tiyatrosu bulunan Aqua Florya’da ve binlerce deniz canlısı türlerinin barındığı İstanbul Akvaryum’da misafirlerimiz ve aileleri için eğlenceli zaman geçirebilecekleri alanlar bulunuyor.

Denizden Crowne Plaza Istanbul – Florya

Fiyat politikanız otelinizin doluluk oranlarına etkisi nedir?

Bir otel, doluluk oranını, fiyatlarını aşağı çekerek yükseltmemeli, bunu hizmet kalitesini arttırarak, misafirlerin en fazla tercih ettiği oteller arasında yerini alarak sağlamalı. Bence Türkiye’de hiçbir otelin fiyatı inmemeli, bunun yerine servis iyileştirmeli ve kalite arttırılmalıdır. Otelimize gelen misafirimiz hem otelimizin bulunduğu lokasyondan, hem sunduğu hizmetlerden dolayı bizi bir daha tercih etmeli. Ben şuna inanıyorum: Fiyat önemlidir ama servis çok daha önemlidir. Misafirlerin daima dikkate aldığı kriterlerin başında fiyat-fayda endeksi gelir.

Uzun yıllar Amerika’da turizm sektöründe çalışan biri olarak Türkiye turizmini değerlendirir misiniz? 

Türkiye muhteşem bir coğrafyaya sahip, çok güzel bir ülke değil mi? Ülkemize gelen turistler bir daha gelmek istiyor, değil mi? Neden, çünkü Türkiye’nin lokasyonu çok güzel. Denizimiz, doğamız, iklim koşullarımız sayesinde en popüler ve en fazla tercih edilen lokasyonların başında gelmesi gerekmiyor mu, sizce de? Üstelik tesislerimiz de çok güzel, sürekli yenileniyor ya da yenileri inşa ediliyor. Tüm bunlara sahipken yapmamız gereken ülkemizi çok iyi ve en doğru şekilde pazarlamak ve bu tanıtımı yaparken de konsantrasyonumuzu yönlendireceğimiz hedef bölgeleri daha geniş bir yelpazede ele almak.

Ben pazarlamaya çok önem veriyorum. Gerek Turizm Bakanlığı, sektörel kuruluşlar ve yayın organları gerekse yurtdışındaki konsolosluklarımızın destekleri ile ülkemizi doğru yerlerde, doğru kanallarda en iyi şekilde pazarlayabiliriz. Türkiye’ye sadece belli başlı ülkelerden turist gelmesin, farklı ülkelere yönelip değişik gruplara da tanıtımlarımızı yapalım. Kuzey Avrupa ve Uzakdoğu, Güney Amerika’da bir çok potansiyel ülke, çok cazip ve çekici bir seyahat programı için ülkemizi tercih etmemesi için bir neden göremiyorum. Biz özetle bir business mix dediğimiz farklı ülkelere yönelme metoduna dikkat edersek daha fazla turisti ülkemize çektikçe biz tercih yapma şansına sahip oluyor, seçim yapıyoruz. O zaman da fiyatlarımız artıyor, fiyatlarımız arttıkça da bu,kaliteye yansıyor. Bahsettiğim pazarlama yöntemini en iyi uygulayan çok güzel bir örnek olarak Bali’yi gösterebiliriz.. Bali, Florya kadar bir yer, yani küçük bir yer olmasına rağmen insanlar oraya gözü kapalı gidiyor. Çünkü orada alacakları hizmetin, kalitenin çok iyi olacağının farkındalar. Dünyanın her yerinden gidenler var ve gitmeden önce hemen hemen Bali hakkında aynı fikre sahipler. Çünkü Bali’de pazarlama o kadar iyi yapılıyor ki, kendilerini tanıtmak anlamında büyük kitlelere erişmiş durumdalar. Bali’de büyük markaların yapmış olduğu yatırımların ve yatırımcılarının desteği de büyük katkı sağlıyor. Aynı şekilde büyük markaları Türkiye’ye bağladığımızda, bu şirketler zaten bizim pazarlamamızı yapmak zorunda kalacaklar.

Bu süreçte pazarlama ve tanıtım kadar eğitime de çok önem vermeliyiz. Personel, yönetici ve hatta yatırımcılar turizm ile ilgili olarak doğru yönlendirilmeli ve bu sektöre katkısı veya payı olan herkes bilinçlendirilmelidir. İnanın bana turizmin canlanması, hizmet kalitesinin artması ve daha iyi noktalara gelebilmemiz için bizim taksi şoförlerini, bilet gişelerinde çalışanları, güvenlik görevlilerini ve turistlerle kontak halinde olan daha birçok meslek grubunu eğitmemiz, bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bu disiplini sağladığımız ve daha geniş bir bakış açısına sahip olduğumuz sürece daha yüksek potansiyele ulaşmamız kaçınılmaz olacaktır.

VOLKAN ÖZTÜRKLER KİMDİR?

1976 İstanbul doğumlu olan Volkan Öztürkler, lisans eğitimini Florida Üniversitesinde tamamlamıştır. 20 yılı aşkın turizm ve otelcilik deneyimine sahip Öztürkler, sırasıyla Boca West Country Club, Boca Resort&Club, The Ritz Carlton, Rixos gibi lüks segment markalarda üst kademe yöneticilik ve genel müdürlük pozisyonlarında görev yapmıştır.

Bir IHG Markası olan Crowne Plaza İstanbul-Florya :

Marmara Denizi’nin göz kamaştırıcı noktasında, şehrin en eski kıyı semtlerinden biri olan Florya’nın ilk ve tek 5 yıldızlı oteli olan Crowne Plaza Istanbul Florya, diğer şehir otellerinden farklı olarak denize sıfır konumu ve doğayla bütünleşik yapısı ile tam bir city-resort otel olarak misafirlerine ayrıcalıklı bir konaklama sunar.

Crowne Plaza İstanbul-Florya; Atatürk Havalimanı ve CNR Expo Fuar Merkezi’ne 7 km, dünyanın en büyük tematik akvaryumu ‘İstanbul Akvaryum’ ve Aqua Florya Alışveriş Merkezi’ne ise sadece 3 dakika yürüyüş mesafesinde bulunur.

Denize sıfır konumu ve mimarisiyle şehir merkezinde tatil beldesi sıcaklığını hissettiren marin temalı otel, birbirine bağlı 4 ayrı blok ve 279’u Superior, 26’sı Suite ve 1’i Presidential Suite olmak üzere tamamı balkonlu toplam 306 odaya sahip. Muhteşem deniz manzarası, geniş balkonlu odaları ve deniz kıyısında 7 kilometrelik yürüyüş parkuruyla dikkat çeken Crowne Plaza İstanbul-Florya, konaklama yapan misafirlerine SPA merkezinden yararlanma fırsatı sunuyor.

Büyüklüğü 45 metrekare ile 110 metrekare arasında değişen toplantı salonları ve 550 metrekare sütunsuz balo salonu ile özel davet ve toplantılara ev sahipliği yapan Crowne Plaza İstanbul-Florya’da açık hava etkinlikleri için toplam 1.600 metrekare olan havuz başı ve bahçe alanları da kullanılabiliyor. Akdeniz ve dünya mutfaklarından iddialı lezzetler sunan otel, deneyimli ve hep güler yüzlü kadrosuyla fark yaratıyor.

*Crowne Plaza İstanbul-Florya; ‘The Guardian and Observer Travel 2016’ ödüllerinde misafirlerinin oylarıyla ‘’En İyi Otel Zinciri’’ seçilen Crowne Plaza Hotels&Resorts’un en yeni üyelerinden.