Turistler gitsin! Kitlesel turizmin faydadan çok zararı mı var?

Last Updated on 13 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Barcelona’dan Venedik’e, Dubrovnik’e dalga dalga uzanan bir hareket: Turistler gitsin! Turizmden geçinen yerel ekonomiler hikâye; kentli kentini daha pahalı kılan ‘işgalcilerden’ geri almak için protesto ediyor, kent yönetimleri turistlere karşı önlem alıyor. Selfie çubuğu yasaklamaktan Airbnb denetimlerine kadar…

BM Çevre Programı: “Kitlesel turizmin faydadan çok zararı vardır. Yeme-içme kültürü ve yaşam biçimi yabancı turistlerin beklentisine göre şekillenmeye başladığı zaman, yerel kültürün kimlik ve değerleri de bozulmaya başlar. Yerel tatlar ziyan olur. Turistin hediyelik eşya talebi, sanat ve zanaatı ucuzlatır, zevksizleştirir” tespitinde bulundu.

HaberTürk Gazeteden Ayşe Özek Karasu’nun haberine göre; Avrupa’da turist ve turizm fobisi oluşuyor…

Bir turizm fobisi hâkim oluyor Avrupa’nın en gözde şehirlerine. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ise sektörü korumak amacıyla yerel yetkililere baskı yapıyor. Örgütün genel sekreteri Taleb Rifai, “Bu tehlikeli bir gidiş. Turizmin hem yerli halk hem de ziyaretçiler açısından zenginleştirici bir deneyim olması için sürdürülebilir turizm politikaları uygulamak gerekir” diyor.

17 Ağustos’ta San Sebastian’da turizme karşı dev bir yürüyüş yapılacak

Fobi hareketinin çıkış noktası, yılda 75 milyon turist çeken İspanya, özellikle de Barcelona. Kentteki en büyük problem, kontrolsüz yabancı akını nedeniyle Airbnb evlerinin sayısındaki artışın konut piyasasını etkilemesi. Barcelonalı’yı Barcelona’dan sürecek kadar pahalı hale gelmesi. Bu nedenle ruhsatsız Airbnb evlerine çökertme harekâtı başladı; denetimler iki katına çıkarıldı. Ama yetmedi. Katalonya’nın bağımsızlığı için mücadele veren radikal Halk Birliği Partisi “Turistler kentliyi yerinden yurdundan ediyor, çevreye zarar vediyor” derken, gençlik kolları üyeleri tur otobüsleriyle kiralık bisikletlere saldırmaya kadar vardırdı eylemleri. Mallorca’da da protesto gösterileri oldu. Ve daha büyüğü geliyor; 17 Ağustos’ta San Sebastian’da turizme karşı dev bir yürüyüş yapılacak.

Uzmanlara göre aşırı turist yükünün bir nedeni de kısa konaklamalar ve kruvaziyer turlarındaki artış

Her iki tip turist de kent merkezlerinde yoğunlaşıyor ve daha derin keşifler için yayılmıyor şehre. Tarihi dokusu yoğun kentlerde sokak ve caddeler daha dar olduğu için de yerli halk boğuluyor, işgal altında olduğunu düşünüyor. Turizmi daha sıkı kontrol altına alacak stratejiler de geliştirilmiyor.

UNWTO Genel Sekreteri Rifai’ye bakarsanız; “Kentlerin dokusunu korumak, geliştirmek ve yerel halka da katkıda bulunmak için turizmden daha iyi bir müttefik bulunamaz. Bu fırsatı kötü yönetime kurban etmemek gerekir. Sürdürülebilir turizm politikaları geliştirmek için ulusal ve yerel yönetimlerle özel sektör, yerel örgütler ve turistlerin işbirliği şarttır.” UNWTO’nun tavsiyesi, turist kalabalıklarını merkezden çepere yayacak destinasyonlar üretilip turistik aktivitelerin çeşitlendirilmesi, sezon anlayışının mümkün mertebe ortadan kaldırılması.