Vize ambargosu turları nasıl etkileyecek?

ABD’nin misillemesine karşı misilleme olarak Türkiye’nin de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya alması sonrası Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Dışişleri ABD’den bugün Türkiye’ye gelecek olan Amerikalıların vize misillemesinden etkilenmeyeceğini söyledi.

Amerika’’ya gitmek için paket tur satın almış ancak vize başvurusunu henüz gerçekleştirmemiş olan tatilcilerin ise ücretlerinin 15 gün içerisinde iade edilmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak çalışmalara başladıklarını anlatan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre “Türkiye’den ayda 2 bine yakın turist Amerika’ya gitmek için paket tur satın alıyor. Bunların önemli bir bölümü ise vizeleri de bu turlar öncesi alıyor. Parasını yatırmış ancak vize başvurusunda bulunmamış kişilerin ücretleri de 15 gün içerisinde iade edilecek” dedi.

VİZESİ OLANLAR İÇİN SORUN YOK

Sorunun kısa sürede çözülmesini beklediklerini anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Şu an için yorum yapmak çok zor. Öncelikle bu ülkeye ziyaret edecek vizesiz tatilcilerin iade işlemleri gerçekleşmeli. Vizesi olanlar için sorun yok. Umarız sorun kısa sürede çözülür.”

Amerika turlarının Türkiye’de fiyatları kişibaşı 1000 dolardan başlayıp 15 bin dolara kadar çıkabiliyor.

ABD VİZESİ NASIL ALINIR?

Habertürk TV’ye konuşan Amerika’nın Sesi muhabiri Mehmet Sümer de, acil bir iş dolayısıyla, sağlık sorunları nedeniyle veya okula başlayacak öğrencilerin okullarına dönmesi için vize alması gereken kişilerin vize başvurularını Türkiye’den yapamayacağını bildirdi.

Sümer, yaptığı açıklamada getirilen vize kısıtlamasının yalnızca Türkiye’deki ABD konsolosluk ve büyükelçilik binalarından yapılan başvurular için geçerli olduğunu; Türk vatandaşlarına yönelik bir kısıtlamanın yapılmadığını belirtti.

Buna göre ABD vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, Bulgaristan, Yunanistan veya bir başka Avrupa ülkesinde yer alan ABD konsolosluk ve büyükelçilik binalarından vize başvurusu yapabilecek.

DOLAR NE OLDU?

Öte yandan Dolar/TL, ABD ve Türkiye’nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından bu sabah 3.68-3.69 TL bandında hareket ediyor.