Gruppal hedef büyütüyor

Gruppal Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan

Son Güncelleme Tarihi

Ekonomik tur paketleriyle öne çıkan Gruppal Turizm, yılı yüzde 30-40 artışla kapatmaya hazırlanırken, 2018’de daha fazla büyümeyi hedefliyor. Gruppal Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan, piyasadaki, en iyi fiyatları verdiklerini savunurken, “Kendi turunu düzenleyen bir iki firmadan daha iyi fiyat verebiliyoruz” dedi.

Turizm Gazetesi Turizm Günlüğü’nün sorularını yanıtlayan Gruppal Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan, “Sitemizdeki tur fiyatları pek fazla oynamıyor. Türkiye’de ve Türk misafirlerimize hizmet verdiğimiz için tamamen Türk lirası bazında satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yüzde 90 oranında kredi kartı ile alışveriş yapıyoruz. 3, 6 ve 9 taksit gibi çeşitli imkanları kullanıcılarımıza sunuyoruz” dedi.

“EN GENİŞ YELPAZELİ TUR MARKET”

2010 yılında fırsat sitesi şeklinde kurulan ancak popüler olmadığı için bu yapıdan çıkarak 2014 yılında tur piyasasındaki bütün turların olduğu bir ‘tur market’ olarak yolllarına devam ettiklerini söyleyen Koruyan, “Bizimle benzer işleri yapan firmalar var ancak tur market gibi hizmet veren ve en geniş tur yelpazesine sahip başka bir firma yok. 2014’te mobil uygulamalı bir yüz ve daha genç ve dinamik bir web tasarımıyla sitemizi tamamen bir turizm portalı olarak lanse ettik” diye konuştu.

Gruppal Ortakları Mehmet Can Koruyan ve İlker Atalay

“EN İYİ FİYATLARI BİZ VERİYORUZ”

Hiçbir zaman turlarını kendilerinin düzenlemediğini söyleyen Koruyan, “O dönemdeki, turları temin eden firmalar yani operatörlerimizle hala beraber çalışıyoruz. Bu operatörler normal vatandaşa tur satmayan büyük yapılar. Biz bir aracıyız ancak beraber çalıştığımız operatörlerden duyduğumuz kadarıyla kendi turunu düzenleyen bir iki firmadan daha iyi fiyat verebiliyoruz. Hacimli olarak çalıştığımız için toptancılarımızdan en iyi oranları bizim aldığımızı düşünüyoruz” dedi.

“YÜZDE 40’LIK BİR ARTIŞ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Türkiye’de yurtdışına gitmek isteyen ciddi sayıda bir vatandaş kitlesi olduğunu ifade eden Koruyan, şunları söyledi: “Geçen sene 20 bin kişiyi paket turlarla yurtdışına gönderdik. Satışlarımızda geçen sene de dahil olmak üzere bu sene yüzde 30-40 civarında artış gerçekleşti. 2016 turizm açısından kötü bir yıl olmasına rağmen 2015 yılına göre yüzde 30 bir artış olmuştu. Bu artışın sebebi ürünlerimizi Türklere satmamız. Bu kitle orta halli kesim olduğu için turlarımızın ekonomik olması bu sonucu doğurdu.”

Türklerin gitmeyi arzuladığı ve en çok ilgi gösterdiği bölgenin Balkanlar olduğunu belirten Koruyan, “İtalya ve Yunanistan gibi destinasyonlara da çok paket sattık. Özellikle vatandaşlarımızın tercih ettiği vizesiz olanağı Balkanlara her sene talebin fazla olmasını sağlıyor” dedi.

TÜRKLER EN ÇOK SICAK YERLERİ TERCİH EDİYOR

Gruppal.com’un diğer Kurucu Ortağı İlker Atalay ise mevsimsel olarak belli lokasyonların öne çıktığını belirtirken Türklerin kışın ağırlıklı olarak Dubai ve Uzakdoğu gibi sıcak yerleri tercih ettiklerini söyledi. Atalay konuşmasının devamında: “Kayak ve kış turizmi olarak baktığımızda ise Bulgaristan, Ukrayna, Bosna ve Makedonya’daki kayak destinasyonları öne plandayken ilkbaharda ağırlıklı olarak İtalya, Paris, Belarus ve özellikle Güney Avrupa karşımıza çıkıyor” dedi.

Yurtiçi turlarda en çok Doğu ve Batı Karadeniz’in ciddi anlamda ilgi gördüğünü ifade eden Atalay, “Kapadokya, Konya (Mevlana turları), Bodrum, Alaçatı, Akdeniz, Asos, Gökçeada-Bozcaada gibi yerlerde Türklerin gittiği lokasyonlar arasında” dedi.

“VİZEYİ EN HIZLI VEREN ÜLKELERLE ÇALIŞIYORUZ”

Yaklaşık 25-30 civarında büyük operatörle çalıştıklarını belirten İlker Atalay, opreratörlerinin bir kısmının yurtiçinde bir kısmının da yurtdışında bulunduklarını söyledi.

Ayrıca vizeli turların daha fazla olduğunu kaydeden Atalay, “Turların yüzde 70’i vizeli yüzde 30’u vizesiz. Vizeli dediğimiz tur yüzde 90 Schengen turudur. Bazı ülkeler değişen politik durumlar nedeniyle vizeleri daha zor verebiliyor ancak bizim beraber çalıştığımız arkadaşlarımız bu konuda bilgili oldukları için en uygun vizeyi en hızlı veren ülkelerle çalışıyoruz” dedi.

2018 HEDEFİ

2018 yılındaki beklentilerinden de bahseden Gruppal Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan ise “2018’de sürpriz bir seçim olmazsa 2018’de 2017’yi geçeriz diye öngörüyoruz.  2018, bu turizm segmentinin büyüme yılı olur. Turlarımızı Türk lirasından satıyor olsak da maliyetlerimiz Euro ve Dolar üzerinden. Dolayısıyla döviz kurlarında çok büyük dalgalanmalar olmaz ise büyümeye devam ederiz” diye konuştu.