Turist getiren acentelere 800 milyon TL destek

Son Güncelleme Tarihi

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl acentelere verdiği uçuş bütçesini arttırdı. Bakanlığın vereceği destek 2017’ye oranla yüzde 40 artırılarak, 800 milyon liraya yükseldi.

Uçuş desteği bu kapsamda Bakanlığın belirleyeceği havalimanlarına turist getiren uçaklara 100 yolcu taban rakam olmak üzere her sefer için 6 bin dolar ödenecek.

Akşam Gazetesinde yer alan habere göre 2016 yılında 86 seyahat acentasına toplam 565 milyon TL uçuş desteği sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl ayırdığı bütçeyi yüzde 40’lık artışla 800 milyon TL’ye çıkardı.

150 YOLCU GETİRENLERE YÜZDE 30 DESTEK

200 koltuklu uçaklarda en az 150 yolcu getirenlere verilen destek ise yüzde 30 oranında artacak. Bir uçakta, bir veya birden fazla seyahat acentesi tarafından getirilen turistin bulunması halinde, her bir seyahat acentesine verilecek destek tutarı, o seyahat acentesinin getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak. Belirtilen dönemlerde yolcuları tek bir acente tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikle sonuçlandırılacak.

Destekten yararlanmanın diğer koşulları ise şöyle:

– Destekten, Türkiye’ye tek başına veya birlikte turist getiren seyahat acenteleri yararlandırılacak.

– Her bir acenteye verilecek tutar, o seyahat acentesinin getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak.