Valstur’dan İranlı turist için online anlaşma!

İran This Way CEO’su Sadeq Hosseini, Valstur CEO’su Baki Özarslan ve ortagı Bekir Büyük Yıldız

Son Güncelleme Tarihi

Valstur, yurtdışına İran’la açılıyor. Valstur ve İran’ın online rezervasyon platformu ‘Iran This Way’, Türkiye ve İran arasındaki turizme ivme kazandıracak bir anlaşmaya imza attı. Valstur CEO’su Baki Özarslan, bu yeni işbirliği sayesinde 2018’de ülkemize 500 bin İranlı turist getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Valstur ve Iran This Way’in, Crowne Plaza İstanbul Harbiye Otel’de düzenlenen törenle imzaladığı işbirliği anlaşmasına ilişkin Turizm Günlüğü’ne bilgi veren Valstur CEO’su Baki Özarslan, İran’a hem outgoing hem de incoming yapacaklarını anlattı.

İmza törenine İran This Way CEO’su Sadeq Hosseini ve Valstur CEO’su Baki Özarslan’ın yanı sıra her iki şirketin yetkilileri de katıldı.

İran ve Türkiye’nin turizm potansiyeli çok yüksek, iki komşu ülke olduğunu vurgulayan Baki Özarslan, 2010 yılına kadar olan süreçte yüksek rakamlara ulaşıldığını ancak daha sonra maalesef düşüş dönemine girildiğini hatırlattı.

“Merdiven altı olarak ifade ettiğimiz bazı acenteler İran ile Türkiye arasında turizm sektörüne balta vurdu” diyen Özarslan, “Ülkemize gelen İranlı turistler geçmişte tatsız olaylar yaşadılar. Bir otelin üç gruba dahi satıldığı günler yaşandı. Ödemelerde söz konusuydu diyebiliriz. Türk firmaları kaliteli hizmet veremiyordu. Bu nedenle ülkemize gelen İranlı turistlerin ödedikleri paraların karşılığını daha iyi alabilmeleri için böyle modern bir sisteme başvuruldu” yorumunu yaptı.

“KARARLARINI BİZDEN YANA KULLANDILAR”

Türkiye’nin şu an çeşitli ülkelere uyguladığı online sistem ve ana acentelerin ulaşabileceği bir yazılım sistemi ile bu işin detaylandırılmasını istediklerini vurgulayan Vasltur CEO’su Baki Özarslan, İran This Way ile görüşmelerinin nasıl gerçekleştiğini şu sözlerle ifade etti: “Çeşitli firmalarla görüşmelerinden sonra bizde karara vardılar ve ortak düşünce ile İran acentelerine ve İran bireysel turizmine hitap etmek üzere online sistemin kurulması gereğini duyduk. Bu yolda ortak adım atıldı ve bundan sonra turizm sektöründe daha rahat ve daha sistematik bir şekilde İran turistlerinin Türkiye’yi ziyaret etmesi amaçlandı.”

Valstur CEO’su Baki Özarslan, anlaşma sonrası İranlı ekiple poz verdi.

TUR ŞİRKETİNE DİREKT ULAŞIM

İran This Way ve Valstur arasındaki bu anlaşma ile yazılımın Farsça ve Türkçe, hizmetlerinin de online olarak sunulacağını söyleyen Özarslan, “Bu sistem ile ister İran acenteleri isterse bireysel kişiler direkt tur şirketine ulaşabilecek, paketlerini satın alabilecek ve daha rahat bir şekilde parasını verip karşılığını alabilecek. Bunun yanı sıra şikâyetler için de çağrı sistemi kuruldu. Bu alanda çalışan personelimiz de mevcut” dedi.

“SENELİK 500 BİN TURİST HEDEFLİYORUZ”

Yeni sezonda İranlı turistlerin Türkiye’nin her yerini gezmesini istediklerini kaydeden Özarslan, ilk etapta 500 bin kişiye ulaşmayı amaçladıklarını belirtti.

Sisteme ülkemizin tüm turizm bölgelerinin ve İran tarafından bildirilen bölgelerin dâhil olacağını söyleyen Özarslan, “Hedefimiz 500 bin kişiyle sınırlı değil. Türkiye’den İran’a gidecek turistler için de hizmet sunulacak. İran’ın tarihsel yönü Türk turistlerin ilgisini çekeceği için karşılıklı olarak outgoing ve incoming yapılacak” dedi.

İran This Way CEO’su Sadeq Hosseini, Valstur CEO’su Baki Özarslan ve ortagı Bekir Büyük Yıldız arasındaki bu anlaşma basının önünde imzalandı.
“BU BİR FLÖRTTÜ EVLİLİĞE DÖNÜŞTÜ”

Ciddi anlamda alt yatırımın önemli olduğunu ancak daha çok birbirlerini görerek devam etmek istediklerini belirten Özarslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğru yerde doğru zamanda doğru insanlarla doğru işi yakalamak gerekiyor. Biz de bu anlamda başarılı bir şekilde yürüyeceğimize ve anlaşmamızın hem İran hem de Türkiye için hayırlı olacağına inanıyoruz.”

Valstur CEO’su Baki Özarslan ve İran This Way CEO’su Sadeq Hosseini