Doğu Ekspresi biletlerine neler oluyor?

Devlet Demir Yollarının Ankara-Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi sefer biletleri tükenmiş durumda. Bazı tur acentelerinin ilanları vatandaşların yataklı vagon bileti bulamamasına yol açıyor.

Tur şirketlerine yıllık plan ile vagon kiralaması yapıldığını söyleyen Ulaştırma Bakanlığı ise konu ile ilgili “Bilet bulunamamasının nedeni bu değil” dedi. Peki işin aslı ne?

Özellikle gençler tarafından ilgi gören ve genellikle hafta sonu tatili için kullanılan Doğu Ekspresi Ankara-Kars seferlerinde yataklı vagon biletleri bir süredir satışa sunulur sunulmaz tükeniyor.

Duvar Gazetesinden Sadık Güleç’in haberine göre “Hafta sonu için Ankara’dan Kars’a gidip ertesi günkü trenle gelmek isteyenler bilet bulamazken, turizm şirketleri bin 200 lira ile 2 bin lira arasında ‘Karsrail’ tur paketi satıyor.”

BİLET BULAMAYANLAR TEPKİLİ

Olumsuz yanıt alan yolcular durumdan şikayetçi. Sosyal medya aracılığıyla tepkilerini gösteren vatandaşlar çeşitli tur şirketlerinin ‘Trenle Kars turu’ ilanları verdiğine dikkat çekerken bu hattın biletlerinin satışa sunulmadan toplu olarak turizm şirketlerine verildiğini iddia ettiler.

PROTESTO EDİLDİ

Sosyal mecralarda bu konuya dikkat çeken vatandaşlar dilekçe ile TCDD’ye başvuru yapılmasını istediler. Twitter’da ‘Karsrail bizimdir’ başlığında açılan hashtagler ile Doğu Ekspresi’nin biletlerinin tükenmesi protesto edildi.

OCAK AYINA AİT BİLETLER DE SATILMIŞ

İlanlara bakıldığı zaman Ankara-Kars tren yolculuğu dahil paket turların bin 200 lira ile 2 bin lira arasında satışa sunulduğu ve yolculuğun uçak ve Kars-Ankara treni ile gerçekleştiği görüldü.

Turların üç aylık bir süreyi kapsadığı belirlenirken bütün tren biletlerinin bu şirketler tarafından satın alındığı ortaya çıktı. 2018 Ocak ayına ait yataklı vagon biletlerinin tamamı da satılmış durumda.

BAKANLIK: SORUN YOĞUN TALEPTEN KAYNAKLANIYOR

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDH), sorunun yoğun talepten kaynaklandığını iddia ederken talebin yoğun olduğu günlerde trenlere ek vagon verilerek sorunun çözülmeye çalışıldığını söyledi.