İspanya turist sayısıyla 5’inci kez rekor kırdı

İspanya 2017’de 82 milyon turist ağırlayarak en çok ziyaret edilen ikinci ülke ABD ve Fransa’yı geçti. 

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “İspanya’yı ziyaret eden turist sayısı, geçtiğimiz yıl yaşanan terör saldırıları ve en cazip turistik bölge olan Katalonya’da yaşanan siyasi krize rağmen yüzde 9 artarak 82 milyona ulaştı” dedi.

The Local’da yer alan habere göre İtalya’yı ziyaret eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, turizm gelirlerinin yüzde 12 artarak 87 milyar euroya (105 milyar dolar) ulaştığını söyledi.

2017’de yüzde 9 artarak 82 milyon turist sayısına ulaştıklarını açıklayan Mariano Rajoy, terör saldırıları ve Katalonya’da yaşanan siyasi krize rağmen bu rakamlara ulaştıklarını ve beşinci kez art arda yeni bir rekor kırdıklarını ifade etti.

Dünya gazetesinde yer alan haberde Fransa Dışişleri Bakanlığı, Aralık ayındaki açıklamasında 2017 yılında İspanya’da turist sayısının 89 milyona ulaşmasını beklediklerini söylemişti. İspanya yıl sonunda ulaştığı bu rakamla beklenen sayıya yaklaşmış oldu.

İspanya 82 milyon turist sayısıyla en çok ziyaret edilen ikinci ülke ABD’yi geçerek Fransa’yı takiben ikinci sırada yer aldı.