Kış turizminde yabancı turist akını

Aralık – Mart aylarını kapsayan kış turizmine yabancı turistlerden büyük ilgi geldi. Şubat ayı gelmeden otellerdeki yüzde 80 doluluk turizmcilerin “tanıtım çalışmaları sayesinde yabancıların ilgisi artacak” yorumuna neden oldu.

Son üç yıldır kış turizmini geliştirmek için yürütülen tanıtım çalışmaları 2017’de meyvelerini vermeye başladı. 2018 için daha da umutlu olan turizmciler 2 milyonun üstünde turist bekliyor.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre Bu sayının yaklaşık yüzde 10’unu yabancıların oluşturduğunu aktaran turizmciler, “Türkiye yaz turizmi destinasyonu olarak biliniyordu. Turizmi tüm yıla yayma hedefiyle bakanlık ciddi bir tanıtım atağı yaptı. Bu yıl da meyvelerini topluyoruz. Yüzde 10 küçük gibi görünebilir ancak bizim için çok önemli, oranın daha da aratacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar konuyla ilgili yabancı turist sayısını artırmak için bakanlık ve federasyonunun çalıştığını belirterek “Erzurum Palandöken İran, Rusya ve Gürcistan, Kayseri Erciyes Rusya ve Japonya, Bursa Uludağ ise Ortadoğu’dan turist çekiyor” diye konuştu.

YARIŞLAR KIŞ TURİZMİNE BAHARI YAŞATACAK

Erzurum’da 16-21 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Snowboard Şampiyonası’nın da bu tanıtım çalışmalarına destek olacağını söyleyen Erol Mehmet Yarar, “Turizm Bakanlığı’nın bu yarışa adaylığını açıklamasının dahi kış turizmine baharı yaşatacağını düşünüyoruz” dedi.

DOLULUKLAR YÜZDE 80’İN ÜZERİNDE

Dedeman Grup’un CEO’su Emrullah Akçakaya ise bu yıl Erzurum bölgesine olan talebin yüzde 25 arttığını söyleyerek “Aralık ayındaki oran geçen yıl yüzde 60’lardaydı. Ocak-şubat dolulukları da yüzde 80’in üzerinde olacak. Martta ise yüzde 70 doluluk bekliyoruz” diye konuştu.