DW: Sultanahmet OHAL mağduru!

2016 yılında İstanbul’da meydana gelen canlı bomba saldırısı Avrupalı turistlerin, Sultanahmet’e gelmesini engelleyen en büyük olaylardan birisi olmuştu. Şimdi de turizmi etkileyen siyasi gerilimler ve özellikle OHAL durumu otellerdeki turist sayısını azaltmaya devam ediyor. 

Deutsche Welle Türkçe’den Burcu Karakaş’ın haberine göre turist sayısını etkileyen bu talihsiz olaylar turizmcilerin aklının karışmasına neden oldu. Bazı turizmciler hala endişe ederken bazıları ise 2018’den umutlu görünüyor.

Sultanahmet’te bir otelin misafir ilişkileri müdürü olarak görev yapan Ferda İnan’a göre turizm 2015’den bu yana kan kaybediyor. Sultanahmet’teki otellerin bu sıkıntılı durumdan dolayı ödemelerini geç yaptığını belirten İnan, ayrıca son dönemde Orta Doğulu turistlerin ülke turizmine çok faydalı olmadığını söyledi.

Bunu ise şöyle açıladı: “Kaymak tabaka diye tabir ettiğimiz, para kazandıran turist gelmiyor. Yani bunlar Avrupalı turist. Arap turistler ise kaliteye bakmıyor, ucuza yöneliyor. Alkol tüketmiyorlar. Kültürel tur aramıyorlar.”

2018’DE OLUMSUZ BİR OLAY OLMAZSA TURİZM İYİ GEÇECEK

Turist gelmeyince birçok otelin kapandığını, işçilerin çıkarıldığını kaydeden Sultanahmet Turizm Derneği Başkanı Yaşar Yavuz, 2018 yılından umutlu olduğunu açıkladı. Yavuz’a göre saldırı ya da diplomatik kriz gibi herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece 2018 turizm açısından çok iyi geçecek.

Mart ayı için otellerde yüzde 50 doluluk olduğunu ifade eden Yavuz, bu oranları en son 2014 yılında gördüklerini söyledi. Fiyat konusuna da değinen Yaşar Yavuz, otel doluluk oranları artarsa fiyatlarında yükseleceğini belirtti.

OHAL’İN OLDUĞU YERE TURİST ZOR GELİR

“Tour Good Travel” adlı paket turlar satan seyahat acentasının iki ortağından biri olan Tuncay Koç ise OHAL konusuna dikkat çekerek eğlenmek isteyen turist profilinin Türkiye’ye bu sorunlardan dolayı gelmediğini söyledi.

Koç konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Avrupalı turist yok. Alman turistler mesela, Noel zamanı İstanbul’a gelirdi. Şimdi gelmiyorlar. Avustralyalı, Kanadalı, Koreli, Japon turist yok. Arap turistler de daha çok alışveriş odaklı. Size soruyorum OHAL olan yerde nasıl gönül rahatlığıyla eğlenebilirsiniz?”