TÜROB: Çinli turiste ‘casino’ şart

Timur Bayındır

Sektörün 2017 değerlendirmesi ile 2018 hedeflerini açıklamak üzere ekonomi basınıyla bir araya gelen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetimi, 2018’i Türkiye yılı ilan eden ve yüksek turizm harcamaları ile dikkat çeken Çinli turisti getirmenin çok da kolay olmadığına dikkat çekti.

Öncelikle THY’nin ve Çinli havayolu şirketlerinin direk uçuş konusunda adım atması ve yeni hatlar açılması gerektiğini kaydeden TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “THY tüm potansiyelini kullansa 300 bin kişi getirebiliyor. Çinliler’in kumar merakı var. Kumarhane açılmadığı sürece Çin’den paralı turisti çekmeyiz. Bir dönem, Yassıada’ya kumarhane yapın dedik. Oraya pasaportla giriş olmalıydı. Amaç o zaman Türk müşteriyi sokmamaktı. Bir takım altyapı hazırlıkları gerekiyor Çinli turisti getirmek için” diye konuştu.

KONGRELER İÇİN TARİH 2021

Sözcü gazetesinden Saime Başçı’nın haberine göre Timur Bayındır, Avrupalı operatörlerin Türkiye’ye dönmek istediklerini ve uygun oda fiyatları nedeniyle Türkiye’de iyi para kazandıklarını kaydetti. Fiyatları ise eski seviyelere getirebilmek için kruvaziyer ve kongre turizminin yeniden başlaması gerektiğini açıklayan Bayındır, şöyle devam etti: “Bu şartlar altında İstanbul en erken 2021 yılında uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapabilir. 2017’de turist sayısının 32 milyonu bulduğunu doluluk oranının ise yüzde 60.2 olduğunu belirten Bayındır, “İşler düzeldi imajı konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Ortalama oda fiyatları 2011 yılında 152 Euro ilken 2016’da 88 Euro’ya düşmüştü. 2017 yılında ise 66.8 Euro’ya indi” dedi.

FİYATLARDA YÜZDE 15-20 ARTIŞ BEKLİYORUZ

Bu yıl fiyatlarda yüzde 15-20’lik artış beklediklerini anlatan Bayındır, yatırımların geri dönüşlerinin 5 yıldan 30 yıla çıktığını anlattı. Bayındır yeni yapılan bir otelin 2014’te 65 bin TL olan yatak maliyetinin geçen yıl 91 bin TL’ye çıktığını belirtti.

ÇİN’İ BIRAK, HİNDİSTAN’A BAK

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Hilton Wordwide Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, Türkiye’nin turizm konusunda beslendiği pazarların değiştiğini Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerinin ön plana çıktığını kaydetti. Bu dönemde Çin’den önce alternatif olarak Hindistan’a yoğunlaşılması gerektiğini kaydeden Zerunyan, “Ocak ayında Hintli gruplar ağırladık burada. Grup olarak seyahat ediyorlar. Büyük şirketlerin şubeleri pazarlama ve satışçılarının olduğu gezileri oluyor. Hindistan’ın da yüksek harcama potansiyeli var” diye konuştu.