Türkiye-AB arasındaki vize serbestisinde son gelişme!

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye’nin vize serbestisi ile ilgili çalışması tamamlandı. AB Komisyonu’na ulaşan vize serbestisi çalışma planı belgesi çerçevesinde 72 kriterden 67’si gerçekleşirken eksik kalan kriterler için yol haritasının çizildiği duyuruldu.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın, AB Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’a verdiği vize serbestisi çalışma belgesinde önemli başlıklar yer alıyor.

Çalışma belgesinde izlenecek yol haritasında yeni nesil e-pasaportlarının Nisan ayından itibaren verilmeye başlanacağının haberi verildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre “Türkiye’nin zaten Geri Kabul Anlaşması’ndan kaynaklanan sorumluluklarını etkili biçimde yerine getirdiği ifade edilen çalışma planında, vize serbestisi verilmesi halinde, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın tam olarak uygulanmasının eş zamanlı olarak yürürlüğe sokulacağı bildirildi.”

AB İLE UYUMLU OLACAK 

Öte yandan çalışma belgesinde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na yönelik yapılacak olan değişikliklerin AB yasaları ile uyumlu olmasına özen gösterileceği bildirildi.

Vize serbestisi önerisi AB Komisyonu’nun kabul etmesi halinde Avrupa Parlamentosu (AP) ve 28 ülkenin temsil edildiği AB Konseyi tarafından karara bağlanarak AB’nin resmi gazetesinde yürürlüğe girdiği duyurulacak. Eğer ki AP’den ret kararı çıkarsa konu tekrardan AB Komisyonu’nda görüşülecek.

Vize serbestisi sistemi onaylanırsa işte Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Monaco, San Marino ve Vatikan.

Türk vatandaşlar bu ülkelerde her 6 ayda bir kez olmak üzere 90 güne kadar kalabilecek. Schengen üyesi olmayan İngiltere ve İrlanda içinse Türk vatandaşları vizeye tabi olmaya devam edecek.