Saros Körfezine geç gelen ÇED kararı!

Kütür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2006 yılında ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi’ olarak ilan edilen ancak hakkında önceden ‘ÇED raporu gereksizdir’ kararı çıkan Saros Körfezi kıyısındaki ormanlık alan için mahkeme ‘ÇED gereklidir’ kararı verdi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde faaliyete giren kalker ve taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Saros Körfezi kıyısındaki ormanlık alan 2010 yılında ise ‘Saros Körfezi Özel Koruma Bölgesi’ olarak ilan edilmişti.

Koruma ve Geliştirme Bölgesi ilanları ormanlık alanlarda taş ve kalker ocakları art arda açılmasını engellememiş hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘ÇED raporu gereksiz’ kararı verilmişti.

Bu kararın ardından çevreciler mahkemeye başvurarak ‘ÇED raporu gereklidir’ kararının çıkması için mücadele etti.

Diken Gazetesinde yayınlanan habere göre yeni kararın ardından Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Geliştirme Derneği Başkanı İrfan Balaban ile Yönetim Kurulu Üyesi Recep Çınar ve avukatları Bülent Kaçar bir basın toplantısı düzenledi.

“Trakya’nın, Saros’un gözü aydın olsun” sözüyle başlayan Avukat Bülent Kaçar karar hakkında şunları söyledi:

“Son patlatmalı kalker ocağı ‘ÇED gerekli değildir’ kararıyla açtığımız davada verilen bilirkişi raporuyla, taş ve kalker ocaklarının bölgemize, Saros’a verdiği zararlar bilimsel ve hukuksal olarak da ortaya konulmuştur. Bugün Edirne İdare Mahkemesi verdiği bu iptal kararıyla, bu hukuksuzluğu, bu vandalizmi hukuksal olarak ispatlamış durumda. Saros Körfezi’ne, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar veren taş ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulması Anayasa’nın 125’inci maddesine göre zorunluluktur.”