Tahsis süreleri uzatılan oteller için TÜROFED’ten önemli uyarı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, hazine veya ormandan tahsisli 800’e yakın 5 yıldızlı otel için yılbaşı öncesinde tahsis sürelerinin yeniden 49 yıla uzatılmasıyla ilgili torba yasa çıktığını ancak yönetmelik çıkmadığından uygulamaya geçilemediğini söyledi.

Bu otellerden yaklaşık 380’inin turizm amaçlı tesisler olduğunu belirten Ayık, “Tahsis süreleri 30 yılı geçmiş tesisler var. Süresi dolan henüz yok veya en fazla bir-iki tanedir. Bakanlıklar torba yasa çıkardı. Çalışmalar devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Konu ile ilgili Hürriyet’ten Mehmet Çınar’ın haberine göre AKTOB’un her yıl yapılan aylık toplantısının konuğu olan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Maliye, Orman ve Su İşleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları birlikte bir yasa çıkardığını ve turizm amaçlı tesis tahsislerinin süresinin 49 yıla çıkarılması kabul edildiği söyleyerek yönetmelik hakkında çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

“Bu yasa bir yıl sürelidir, yani bir yıl içinde tüm tahsislerin 49 yıla tamamlanması gerekiyor” diyen Ayık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aksi takdirde kanun süresi bitiyor ve uygulanamaz. Bu uzatmaların hangi kriterler çerçevesinde yapılacağıyla ilgili çalışmalar sürüyor. 20 yılı aşan tesislerin ciddi yenilenmeye ihtiyacı var. Biz elimizdeki altyapı ve hizmet kaliteleriyle ön plandayız. Dolayısıyla bunları korumak da bizim en önemli amacımız olmalı. Sektöre ekstra yük getirecek uygulamalara itiraz ediyoruz.”