Otel yatırımlarında dikkat! Risk artıyor

Son Güncelleme Tarihi

Turizm sektöründe otel yatırımlarının yeniden yükselişe geçmesi turizmcileri endişelendirdi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, otel yatırımları konusunda uyarılarda bulundu.

Otellerde maliyetlerin arttığını ve yatırımların geri dönüşünün sürekli uzadığını ifade eden Timur Bayındır, bazı bölgelerdeki otel şişkinliklerinin fazla kapasite riskini ortaya çıkacağını da söyledi.

Vatan Gazetesinden Emre Eser’in haberine göre 5 yıl aradan sonra yükselişe geçen turizmde otel yatırımları Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır’ın uyarılar yapmasına neden oldu.

Konu ile ilgili yatırımcılara yeni teşviklerin verilmesinden ziyade daha çok eski otellerin yenilenmesi konusundaki desteklere yoğunlaşılması gerektiğini ifade eden Bayırdır, “İstanbul ve Antalya yeni yatırımlara doydu. Yatak arzındaki aşırı artış bizim en büyük sorunumuz haline geliyor. İstanbul’da bir otel yatırımının geri dönüşü 20 yıla çıktı. Bu süre 2007’de 7 yıldı” dedi.

KARADENİZ İÇİN TEHLİKE YAKLAŞIYOR

Timur Bayındır’ın otel yatırımları hakkındaki ikinci uyarısı ise bazı bölgelerdeki otel şişkinlikleri oldu. Buna Trabzon ve tüm Karadeniz’deki yatırımları örnek gösteren Bayındır, şöyle konuştu:

“Bu bölgedeki yatırımlar konusunda çok ciddi önlem almak lazım. Buradaki plansız yatırımlar aynı şekilde devam ederse önümüzdeki dönemde fazla kapasite riski ortaya çıkacak. Tehlike yaklaşıyor.”

56 TESİS İÇİN TEŞVİK BAŞVURUSU

En önemli turizm merkezleri olan Antalya, İstanbul, İzmir ve Muğla yine en çok yatırım alan şehirler olurken Antalya ve İstanbul’dan 18, İzmir’den 14, Muğla’dan 13 ve Trabzon’dan 11 tesis yatırımı için teşvik başvurusu yapıldı.

Antalya’da 573 milyon TL, İstanbul’da 297 milyon TL, İzmir’de 225 milyon TL, Muğla’da 283 milyon TL ve Trabzon’da 107 milyon TL tutarında otel yatırımı teşviğe bağlandı.

TEŞVİK BELGESİ ALAN 5 YILDIZLILAR İLK SIRADA

2017 yılında teşvik belgesi alan oteller içerisinde 3 yıldızlı oteller, toplam 7 bin 694 yatak kapasiteli 77 otel ile ilk sırada yer alırken, kapasite bakımından da 12 bin 265 yatak (27 otel) ile 5 yıldızlı oteller ilk sırayı aldı. 58 oteli kapsayan 4 yıldızlıların yatak kapasitesi de 11 bin 614 oldu. 2017’de ayrıca toplam bin 503 yataklı 26 butik otel projesi teşviğe bağlandı.