Kaputaş Plajı davasında kazanan doğa oldu

Türkiye’nin tanıtım yüzü olan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nın bulunduğu kanyonu da viyadükle geçecek olan otoyol projesine önceden verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı Antalya 2’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Geçtiğimiz haftalarda 2 bin 842 metrelik güzergâha yol yapılmasına ilişkin Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nun verdiği iznin yürütmesini durduran mahkemenin kararına ilişkin Avukat Tuncay Koç, “Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır” dedi.

Sözcü Gazetesinde yer alan habere göre 73 milyonluk yatırımın çöpe gideceği ve doğal SİT bölgelerinin yok olacağı belirtilerek, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için bulunulan talebin ardından Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, Antalya Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Dava sürecini değerlendiren Avukat Tuncay Koç, konu hakkında şöyle konuştu:

“İki hafta önce Kaş’ta Kaputaş Sit alanından geçen otoyol projesine izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Komisyonu’na karşı açtığımız davada Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu kararın ardından ÇED gerekli değildir kararına karşı açtığımız davada da Antalya 2’nci idare Mahkemesi ÇED Gerekli değildir kararının iptaline karar verdi. Böylesine özel doğaya ve antik yapılara, endemik türlere sahip bir alanda yol projesinin düşünülmesi dahi yanlıştır. Karayolları Genel Müdürlüğünün bölgenin ihtiyaçları ve dokusunu gözetmeden sadece duble yol yapmaya kilitlenmiş anlayışının da doğru olmadığı bu kararlarla görülmüştür. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile Peyzaj Mimarları Ankara Odası başta olmak üzere, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Koruma Platformu’na üye 76 Kaşlı yurttaşın açtığı davalarda böylelikle mutlu sona ulaşıldı” dedi.

GEÇMİŞTE NE OLDU?

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nı da içine alacak şekilde, Kaş ilçesi ile turistik Kalkan Mahallesi arasına 28 kilometre uzunluğunda, 4 şeritli, 26 metre genişliğinde hazırlanan otoyol projesi doğal dokuya zarar vereceği iddiasıyla Peyzaj Mimarları Odası Ankara Şubesi, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile 77 bölge sakini tarafından Ağustos 2017’de dava açılmıştı.

Maliyeti 73 milyon lirayı bulması beklenen, 4 viyadük ve toplam uzunlukları 5 kilometreyi aşan üç tünel bulunan yolun ilk davası Antalya Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılmış ardından ikinci dava ise birinci derecede Sit alanından geçen 2842 metrelik güzergâha ilişkin Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nun verdiği izne karşı yapılmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi ise Kaputaş Sit alanından geçen otoyol projesine izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’na karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti.