Yabancı yatırımcıya 300 bin dolarlık vatandaşlık

Yatırımcı çekmek ve konut satışlarını artırmak amacıyla 1 milyon dolarlık konut alım şartı Mayıs ayında çıkması beklenen Torba Yasa ile 300 bin dolara indirilecek.

Bu gelişmenin hem Türkiye ekonomisine hem de emlak sektörüne büyük katkı yapacağını söyleyen GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “1 milyon dolar ve üzerindeki konutlar pazarın yüzde 2-3’ü kadar. Yaptığımız araştırmalara göre yabancı 100-300 bin dolar aralığında konutları seçiyor” diye konuştu.

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye’den sınırlı sayıda mülk satın almasının nedeninin müktesep hak sorunu olduğunu da belirten Feyzullah Yetgin, “Ruhsatınızı aldığınız projeye iskan aşamasında ‘İskan yok’ denebiliyor. Yabancıya satışta tapu işlemlerinin de hızlanması gerekiyor” dedi.

Türkiye’de bir yılda yabancılara yapılan gayrimenkul satışının 4.6 milyar dolar olduğunu söyleyen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise bu rakamın Londra’da 48 milyar dolar olduğunu belirterek “Bunu 20 milyar dolara çıkarabiliriz” dedi.

KARAR GEÇEN SENE ÇIKMIŞTI

12 Ocak 2017’de “Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapan” yönetmeliğe göre en az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan ve bu durumu Ekonomi Bakanlığınca tespit edilen veya en az 1 milyon dolarıyla taşınmaz alan ve bunun 3 yıl satılmayacağını taahhüt eden şahıslar, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Türk vatandaşı olabiliyordu.