Gökova Körfezi imara açıldı

Last Updated on 28 Mart 2018 by Turizm Günlüğü

Gökova Körfezi’nde bulunan sit alanları Bakanlar Kurulu Kararı ile imara açıldı. Karara göre birinci sit alanında 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlenirken bu alanın 2 bin 447 hektarı ise denizde yer alıyor.

16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Akbük’den Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte sit alanında daraltmaya gidildi.

Akyaka, Turunç, Akbük gibi koyların yer aldığı Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Merteşe Bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı.

GÜNÜBİRLİK TURİZM ALANI OLABİLİR

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, karardan önce ikinci derece sit alanı bulunmazken, bu alan için 23 bin 530 hektarlık alan ayrıldı. Bunun 3 bin 449 hektarı ise deniz için ayrıldı. Bu alan kararının ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek.

KONUT YAPIMI İÇİN İNŞAATA AÇILACAK

Üçüncü derece doğal sit alanı olan bin 353 hektarlık alanda ise bin 994 hektarlık daraltma yapıldı. Kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacak. Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekrasyon yapılabilecek.

“İMARA AÇILMASI YERİNE LOKAL OLMASINDAN YANAYIZ”

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Bakanlar Kurulu’nun karar almadan önce görüşlerini sorduklarını belirterek normal şartlarda kendilerinin alabileceği bir karar olmasına rağmen konuyu Meclis gündemine taşıdıklarını söyledi.

Osman Gürün, meclis gündeminde aldıkları kararı Bakanlar Kurulu’na ilettiklerini fakat verdikleri kararlarının tersine bir uygulama ile karşılaştıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Biz bu alanların imara açılması yerine lokal olmasından yanayız. Yani örneğin bir köyde ya da bir koyda imar ile ilgili bir işlem gerekiyordur, bununla ilgili karar alınabilir. Ancak, bir anda bu kadar büyük bir alan daraltmayı doğru bulmuyoruz. Meclis’ten çıkan karar da bu yöndeydi. Meclis kararına aykırı olduğu için 15 Eylül 2017’de dava açtık. Milas Ören’den başlayan Akbük ve Akyaka’ya dönen Çamlık Bölgesini de içine alan bir alan söz konusu. Konunun takipçisi olacağız.”