Erken rezervasyonda ‘son dakikaya bırakmayın’ uyarısı!

Geçen yıl büyük oranda toparlanma yaşayan turizm sektörü yeni sezonunun olumlu geçeceğinin ilk sinyallerini vermişti. Sektör temsilcileri bu yıl yaklaşık 40 milyon yabancı turistin ağırlanmasını beklerken yerli vatandaşları da fiyat ve erken rezervasyon konusunda uyardı.

İç pazara erken rezervasyon çağrısı yapan turizmciler, yurt içinde erken rezervasyonların geçen yıla oranla yüzde 100 arttığını kaydederek ‘rezervasyonlarınızı son dakikaya bırakmayın’ çağrısında bulundu.

Yeni Şafak Gazetesinde yer alan habere göre erken rezervasyon döneminde olağanüstü bir başarı elde ettiklerini anlatan Jolly Tur Yurtiçi Turizm Müdürü Tarık Öztürk şöyle konuştu:

“Yurtiçi erken rezervasyon istatistiklerimiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100’lük artışı ortaya koyuyor. Tüm Türkiye’de anlaşmalı olduğumuz yüzlerce otel ile geniş bir ağa sahip olmamız sayesinde fiyat artışlarından minimum etkilenecek özel paketler oluşturduk. Yurtdışından gelen misafirlerin özellikle bu sene Ege ve Akdeniz’e rağbet göstermesiyle; erken rezervasyon kampanyasından yararlananların yoğun talepleri ile otellerdeki doluluk oranları oldukça yüksek seyrediyor.”

ERKEN REZERVASYON İNDİRİMLERİNİ KAÇIRMAYIN

Türkiye’de özellikle son 10 yıldır erken rezervasyon bilincinin oturması ve vatandaşların uygun tatil fırsatlarından yararlanması için sektör olarak birlikte çalışmalar yaptıklarını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ise “Hep ‘yabancıya ucuz yerliye pahalı’ tartışması oluyordu. Biz de bu konu için çalışmalar yürüttük. Sürdürülen bu algının kırılması için erken rezervasyon indirimlerinden faydalanılması gerektiğini hep ifade ettik. Vatandaşlarımızın bir sürprizle karşılaşmaması için erkenden tatil rezervasyonlarını yaptırmasını tavsiye ediyoruz” dedi.