THY’den ilk çeyrekte tarihi rekor!

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük simülatör eğitim tesisini kuruyor.

2018 yılının ilk üç aylık dönemi kapsayan ilk çeyrek rakamlarını açıklayan THY, üç ayın toplamında 17 milyon yolcu taşıyarak yüzde 80,5 ile tarihinin en yüksek ilk çeyrek doluluk oranına ulaştı.

Mart ayında taşınan yolcu sayısı yıllık bazda yüzde 24 artış göstererek 6 milyona ulaşması yüzde 82 ile son 5 yılın en yüksek Mart ayı doluluk oranına ulaşılmasını sağladı.

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Mart döneminde 6,5 puanlık artış ile yüzde 80,5 olurken, yurtdışı yolcu doluluğu 7 puan artarak yüzde 80 seviyelerine, yurtiçi yolcu doluluğu ise yaklaşık 4 puan artarak yüzde 85 seviyelerine ulaştı. Bu oranlar ile yurtdışı uçuşlarda son 5 yılın en yüksek, yurtiçi uçuşlarda ise Türk Hava Yolları tarihinin en yüksek yolcu doluluk oranlarına ulaşıldı.

YÜKSEK DOLULUK ORANLARI TÜRKİYE’YE OLAN İLGİNİN ARTMAYA DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR

THY’den yapılan Mart 2018 Trafik Sonuçları Değerlendirmesinde, kapasitenin (Arz Koltuk Kilometre) yüzde 13 arttığı Mart ayında toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 6 puan arttı. Dış Hat doluluk yaklaşık 6 puanlık artışla yüzde 81,7 olarak gerçekleşirken iç hat uçuşlarda ise yüzde 84’e ulaştı. Öte yandan dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında gözlenen yüzde 28’lik artış Türkiye’ye olan ilginin artmaya devam ettiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Temmuz 2017’de çift hanede hızlı bir büyüme yaşayan talep (ücretli yolcu kilometre) verileri yüzde 22 artış ile 2018 yılının Mart ayında da büyümeye devam etti.

KARGO VE POSTA HACMİ YÜZDE 29 ARTTI

Kargo ve Posta hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarken kargodaki büyümeye katkı sağlayan ülkeler ise şöyle gerçekleşti: yüzde 49 ile K. Amerika, yüzde 42 ile Orta Doğu, yüzde 38 ile Afrika, yüzde 32 ile Avrupa.

Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre tüm bölgelerde yolcu doluluk oranı artış gösterdi. Bu artışlar Kuzey Amerika’da 12 puan, Orta ve Güney Amerika’da 10 puan, Afrika’da 10 puan ve Avrupa’da 5 puan olarak gerçekleşti.