CappadoChina ile turist sayısında rekor kırmak istiyor

Last Updated on 14 Nisan 2018 by Yaşar Çelik

Çin’de ilan edilen “Türkiye Turizm Yılı” etkinlikleri kapsamında Kapadokya’da “CappadoChina” adında “Çin Sokağı” projesi kurgulanıyor.

Hürriyet Gazetesinden Erdinç Çelikkan’a açıklamalarda bulunan Kapadokya Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık, Çinli turistlerle 2018’de turizmde rekor kırılacağını belirterek, son dönemin en çok tıklanan “Seni romantik Türkiye’ye götürmek istiyorum” şarkısının sahibi Çinli Xiaozhang, Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi.

Yavuz Yılık, “Türk turizmine büyük katkı sağlayacağı düşünülen ‘CappadoChina’ adında bölgede bir ‘Çin Sokağı’ projesi kurgulanıyor. Bu seferberlik ülkemizin dünya ekonomisinde ilk 10 hedefi açısından en önemli adım olacak. Biz Çin, Rusya ve İran gibi siyasi ilişkilerimizin güçlendiği ülkelerden Türkiye’ye yönelik hem turist hem gelir rekoru kırılacağını hesaplıyoruz. Bu nedenle Rus turistleri deniz turizmine, İranlı turistleri Van, Iğdır, Kars gibi Doğu Anadolu kentlerine, Çinlileri de Kapadokya, Ihlara Vadisi gibi yerlerdeki kültür turizmi alanlarına çekmeye çalışıyoruz. Turizm gelirimizde yaşanacak artış cari açığın azaltılmasına da büyük katkı sağlayacak.” dedi.