“Türkiye’nin gerçek turizm yapan tek bölgesi: Bodrum”

Son Güncelleme Tarihi

Bir zamanlar sürgün yeri olan Bodrum’un şimdiler de Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri haline geldiğini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Konaklama sektörü ile turizm karıştırılıyor. Bodrum turizm yapıyor. Türkiye’nin gerçek turizm yapan tek bölgesidir” dedi.

Bu yıl Avrupalı turistin yeniden döndüğü Bodrum’da tarihi ve kültürel zenginliklerinin ön plana çıkartılarak 12 ay yerli ve yabancı turistleri ağırlaması hedefleniyor.

Hürriyet Gazetesi tarafından Nef Gayrimenkul ve Çağdaş Holding sponsorluğunda Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Ekonomi Zirvesi’ne katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, şu açıklamalarda bulundu:

“Sürgün yeri olan Bodrum’dan, bugün ekonomi zirvesinin yapıldığı bir Bodrum’a geldik. Türkiye ekonomisine bu kadar katkı sağlayan Bodrum’un nasıl zor şartlar altında yönetildiğini de bilmek lazım. Bugün baktığınızda, Türkiye’nin gerçek turizm yapan tek bölgesidir. Konaklama sektörü ile turizm karıştırılıyor. Bodrum turizm yapıyor. Dünya markalarının Akdeniz çanağında ilk otelleri Bodrum’da yapılıyor.

NE YATIRIMCININ KARŞISINDAYIZ NE DE BODRUM’UN KENTSEL KİMLİĞİNDEN VAZGEÇMEYE!

Bir marka, ilk kez Bodrum’a geliyorsa bunun bir fizibilite çalışması yapılıyordur. Bu hesap kitap yapılırken de yatırımcılar, Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliğini düşünmek zorunda. Yani Bodrum’un kentsel kimliği ile doğasıyla ve çevresiyle barışık yaşamak zorundalar, yoksa yapılan bu yatırımların hiçbirinin anlam ve önemi kalmaz. Ne yatırımcının karşısındayız ne de Bodrum’un kentsel kimliğinden vazgeçmeye. İkisini de dengeleyip Bodrum’un geleceğini bizden sonraki nesillere de en iyi şekilde aktarmanın yollarını arayacağız.”

TURİST SAYISINDA 1 MİLYONA ULAŞMA HEDEFİNDELER

Bu sene Avrupalı turistin Bodrum’a geri döndüğünü de vurgulayan Mehmet Kocadon, özellikle Polonya gibi ülkelerden de turist sayısının arttığını gözlemlediklerini belirterek “En çok turist çektiğimiz yıl 2012’ydi. Toplamda 1.3 milyon turist ağırladık. Bu rakam geçen yıl 780 bine geriledi. Şimdi tekrar 1 milyona ulaşacağız. Yapacağımız yeni tanıtım çalışmaları ile 2019 yazında 2012’yi yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

OTELLERİN SAYISI HIZLA ARTIYOR

Bugün Bodrum’da iç ve dış yatırımların oldukça dikkat çektiğini söyleyen Mehmet Kocadon, İstanbul’daki birçok gayrimenkul markasının Bodrum’da yatırım yaptığını belirterek “Tüm bunların yanı sıra dünya turizm devleri de yeni otel yatırımlarına başladı. Bugün Bodrum’da 5 milyar dolarlık turizm yatırımı devam ediyor. 44 tane 5 yıldızlı otel bulunuyor. Bu otellerin sayısı da hızla artıyor” açıklamasında bulundu.

TANITIMLARA DEVAM

Öte yandan Bodrum’un önemli tanıtım çalışmalarına imza attığını da hatırlatan Mehmet Kocadon, Bodrum ilçesine gelen turist sayısını artırmak ve turizm faaliyetlerini daha da canlandırmak amacıyla Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yürütülen yurt içi ve yurtdışındaki turizm fuarlarındaki tanıtım çalışması Azerbaycan’da sürdürüldüğü ayrıca birçok organizasyona ve fuara katılım gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

KAYNAK: Hürriyet