Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü’nün kaderi tehlikede!

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur/Yeşilova (Foto Kaynak: saldagolu.com)

“Türkiye’nin Maldivleri” unvanına sahip Salda Gölü’nde Devlet Su İşleri tarafından yapılan göletler ve malzeme ocakları nedeniyle bölge kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya!

Bu faaliyetlerin önlenmesi amacıyla dava açtıklarını belirten Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatı Tuncay Koç, davanın temyiz aşamasında olduğunu belirterek doğayı tehdit eden uygulamaların kuraklığı artırdığını vurguladı.

Hürriyet Gazetesinden Ceren Deniz’in haberine göre gölde yapılan incelemeler sonucunda ekosistemin risk altında olduğu belirtilen Milli Parklar Genel Müdürlüğü Raporunu değerlendirerek açıklamalarda bulunan Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatı Tuncay Koç, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan göletler ve malzeme ocakları faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla dava açtıklarını ancak şu an davanın temyiz aşamasında olduğunu kaydetti.

Bölgede hala işletilen bir krom fabrikası olduğunu da dile getiren Tuncay Koç, “Salda’nın etrafında bulunan ve onu besleyen akarsuların üzerine DSİ, sulama göletleri yapıyor. Böylece gölün beslenmesi engelleniyor ve su giderek azalıyor. Atıklarının nasıl depolandığının denetlenmesi ve bölgedeki zararlı çalışmaların durdurulması lazım. Magnezyum, soda ve kil bulunması nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlar veren göle yapılan göletler, 3 değişik türde balığın neslini ve 14 değişik türde endemik canlı türünü tehlikeye sokuyor” dedi.

BAŞKAN NURİ ÖZBEK’DEN ÇÖLLEŞMEYİ ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİ

Salda Gölü’ne kuraklıkla mücadele için bir kanal açılmasını öneren Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek ise “Göldeki çekilme geçen seneki yağışların azlığı nedeniyle oldu. Kışın birkaç ay boyunca Dalaman Çayı’nı Salda’ya, Menderes Çayı’nı da Burdur Gölü’ne akıtsak kuraklığı önleme yönünde adım atmış oluruz. Burdur ve Isparta’da çölleşmeyi önlemek için projeler geliştirilmeli” şeklinde konuştu.

TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJE

Ayrıca bölgede turizmi canlandırmak adına Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKA) hazırladıkları projeyi sunduklarını da söyleyen Nuri Özbek, sözlerini “Proje kabul edilip uygulamaya konulursa, bölgeye turistlerin kullanımı için soyunma kabinleri, tuvaletler, büfeler ve mescitler yapacağız. Mevcut restorantı da genişlettik. Önümüzdeki günlerde Salda’da bir müzik festivali yapmaya hazırlanıyoruz” diyerek sonlandırdı.

ZİYARETÇİ AKINI YAŞANACAK

Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen; Burdur/Yeşilova’da bulunan Salda Gölü 185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü olurken dünyada da en derin üçüncü göl özelliğine sahip. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından 10 – 13 Mayıs günleri arasında düzenlenecek foto maraton ve gözlem turu ile 29 Haziran – 1 Temmuz arasında gerçekleştirilecek Salda Gençlik Festivali, bölgenin ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.