Türkiye’den Özbekistan’a dev turizm yatırımı imzası

Last Updated on 30 Nisan 2018 by Turizm Günlüğü

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bir araya gelen ülke başkanları turizm yatırımları için düğmeye basıyor. 

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Özbekistan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Şevket Mirziyoyev ile görüşerek günün ilerleyen saatlerinde imzalanacak anlaşmalar hakkında basın toplantısı düzenleyecek.

Sabah Gazetesinden Tülay Can Polat’ın haberine göre dün itibariyle Özbekistan ve Güney Kore seyahatlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde iki ülkenin ticari ilişkilerin geliştirilmesi yer alıyor.

Ticari ilişkiler, tarım ve gıda sanayisi, inşaat malzemeleri, gıda işleme ve tarım makineleri, otomotiv ana ve yan sanayisi, tekstil, ilaç sanayisi, kimya, madencilik gibi alanlardaki yatırım alt yapılarının yanı sıra turizmin de konuşulacağı buluşmada turizm sektörüne katkı verecek dev tesislerin de hayata geçirilmesi planlanıyor.

TURİZM ALANINDA ORTAK PROJELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm alanında Özbekistan’a dair yapılacak yatırımlar hakkında ise şöyle konuşmuştu:

“Özellikle turizm noktasında tabii ki Taşkent-Semerkant-Buhara buralar bizim için çok büyük önem arz ediyor. Özbekistan bu medeniyet şehirlerine ev sahipliği yapıyor. Bu kadim şehirlerin sadece ülkemizde değil, tüm Türk dünyasında, İslam dünyasında önemli bir yeri var. Turizm alanındaki ortak projelerimizle inşallah bunu başaracağız. Orada kayak turizmine yönelik olarak da dev bir projeyi inşallah bir Türk müteahhidiyle hayata geçireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin ardından yarın akşam da Günay Kore’ye geçecek.

Özbekistan turizmde Erciyes’i model alacak