Four Points by Sheraton’ın yatırımda tercihi İzmir!

Four Points by Sheraton İzmir

Er Yatırım’ın bünyesinde bulunan ve dünyaca ünlü Sheraton’ın Four Points markası, diğer uluslararası turizm markaları gibi İstanbul, Bodrum, Antalya’yı seçmek yerine İzmir’i tercih etti.

ETİK verilerine göre 2017 yılında yüzde 14 büyüyerek 724 bin turist ağırlayan İzmir’in turizmde giderek gözde hale gelmesiyle yeni otelcilik markaları da yatırımlar için kollarını sıvadı.

20 milyon dolardan fazla yatırımla açılan otelin hakkında Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ile konuşan Dünya Gazetesinden Kerim Ülker’in kaleme aldığı “Kosova-Türkiye arasında kapanmayan hesap!” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

Er Yatırım turizmde hızlı büyüyecek: Önce Türkiye, sonra Avrupa

Uluslararası turizm markaları Türkiye’ye genellikle İstanbul ya da Bodrum, Antalya gibi turizm kentleriyle adım atarken, dünyaca ünlü Sheraton’ın Four Points markası ise İzmir’i tercih etti. Er Yatırım’ın Türkiye’ye getirdiği Four Points by Sheraton, özellikle şehir otelciliği konusunda kente önemli bir ivme kazandırmış durumda. Yaklaşık bir yıl önce açılan otel neredeyse full çekiyor. Bunun nedenlerinden biri İzmir’in turizmde giderek gözde hale gelmesi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği’ne göre İzmir, 2016’da 636 bin turisti ağırladı. Bu rakam 2017’de yüzde 14 büyüyerek 724 bine ulaştı. Artış ivmesi bu yıl da sürecek gibi görünüyor. Hal böyle olunca yeni yeni otelcilik markaları peş peşe şehirde yatırım yapıyor.

Avrupa’da ikinci büyük şehirlerde olacak

Four Points by Sheraton bunlardan biri. 20 milyon dolardan fazla bir yatırımla açılan otel hakkında konuştuğumuz Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, zincire yeni markaları eklemeyi hedeflendiklerini dile getiriyor. İkinci oteli İstanbul’da açacaklarını anlatan Çelikkanat, “Kağıthane bölgesi yüksek potansiyeli sayesinde bizim koyduğumuz hedefl erle çok iyi örtüştü” diyen Çelikkanat, “Kağıthane oteli önümüzdeki sene hizmete girecek. Ardından Gebze, Ataşehir, Kartal ve Eminönü yatırımlarımızla devam edecek. Eminönü’ndeki yatırımımız konusunda oldukça farklı bir konsept yaratmayı düşünüyoruz. Tasarımı ve yapısıyla dikkat çekici bir otel olacak” sözleriyle anlatıyor. Çelikkanat, “İlk adımda 6 otel için çalışmamız var. Bu oteller için 220 milyon dolarlık yatırım bütçemiz olacak. Türkiye’den sonra hedefimiz Avrupa” diye konuşuyor. Er Yatırım’ın hedefi İzmir’deki projeksiyon. En büyük şehirden değil, ikinci veya üçüncü büyük kentlerden ülkelere otel yatırımı yapmak. Örneğin “Münih, Frankfurt, Manchester gibi şehirlerde arayışlarımız var” diyen Çelikkanat, “Varşova, Edinburg gibi kentleri de radarımıza aldık” diye özetliyor.

İlk yılında uluslararası yarışmaya ev sahipliği yaptı

Özellikle sanata gönül veren bir isim olan Çelikkanat, Four Points by Sheraton İzmir’de de bu konuda ilk adımı atmış durumda. Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödüllerine ev sahipliği yapan otelde konuştuğumuz Çelikkanat, bu yılki teması “Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları 1.101 karikatür ile yarışmaya başvurduğunu dile getiriyor.”