Turizmde ithal işçi sorunu sektörü nasıl etkileyecek?

Son Güncelleme Tarihi

Bu yıl Kırgızistan’dan getirilen 43 bin kişinin yüzde 90’ının turizm personeli olarak çalıştırılması Antalyalı gençleri kızdırdı.

Yurt dışından getirilen yabancıların istihdam edilmesine yönelik açıklamalar bulunan Turizm Fakültesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Erdoğan, sadece çalışma izni ve uçak biletleri için 30 milyon dolar harcandığını belirterek “nitelik gerektirmeyen işler için yurt dışından personel getirmek doğru değil” dedi.

İstihdam oranını 180 bin kişi ile en çok artıran ve bu çerçevede ödül kazanan Antalya, bu sıralar Kırgızistan’dan getirilen kaçak işçi kriziyle baş etmeye çalışıyor.

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre küçük işletmelerin Rusça bilen ve tatil için gelen turistleri kaçak işçi olarak çalıştırması ve özellikle bu yıl kat hizmetleri, bulaşıkçı ve komi gibi arka planlarda da çalışmaya başlaması turizm sektöründeki yerli işçinin endişelerini iyicene arttırdı.

YABANCI PERSONEL İÇİN 30 MİLYON DOLAR HARCANIYOR

Konu hakkında konuşan Turizm Fakültesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Erdoğan, şu değerlendirmeler de bulundu:

“Kırgızistan’dan bir kişinin çalışma izni alması 240 dolar. İstihdam ofisi de 50-100 dolar arası komisyon alıyor. Uçak biletleriyle birlikte bir çalışan otel yönetimine ortalama 800 dolar ek maliyet çıkartıyor. Bu personellerin sadece çalışma izni ve uçak biletleri için 30 milyon dolar harcanıyor. İşsizlik gibi bir sorun varken, nitelik gerektirmeyen işler için yurt dışından personel getirmek doğru değil.”