UBER’e açılan davalar birleşti

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın UBER aleyhine açmış olduğu faaliyet durdurma davası, Birleşik Taksi Şoförleri Derneği’nin önceden açmış olduğu dava ile birleştirilerek duruşmanın 4 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

Açıklamada bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, UBER ve benzeri firmaların korsan taşımacılık yapmalarından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından ceza uygulandığını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bin 577 aracın turizm belgesi iptal edildiğini belirtti.

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre mobil uygulama üzerinden hizmet veren UBER’in erişiminin engellenmesi için İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası tarafından açılan faaliyet durdurma davası, daha önce İstanbul Birleşik Taksiciler Derneği’nin İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı dava ile birleştirildi.

4 Haziran’a ertelenme kararının çıktığı duruşmada  İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası avukatları Seda Kaya ve Emek Güven, UBER’in korsan taksicilik yaptığının emniyet tarafından açıkça yazıldığını belirterek, UBER’e yönelik tedbir kararı verilmesini talep etti.

Bunun üzerine mahkeme, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na (HMK) göre davayı İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dava dosyasıyla birleştirdi.

“VATANDAŞLARIMIZA YERLİ VE MİLLİ UYGULAMALARIMIZLA HİZMET EDECEĞİZ”

Mahkemenin ardından İstanbul Adalet Sarayı önünde “Taksiciler adalet istiyor” ve “Global korsana hayır” pankartlarıyla eylem yapan grubun adına konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, konuyla ilgili düzenlerinin vatandaşlar tarafından takdir edilmemesine saygı duyduklarını ancak meşruluğunu kazanmamış, gayri milli olan firmaları istemediklerini belirterek “Yerli ve milli olan ‘iTaksi’, ‘Atak taksi’, ‘BiTaksi’ ve ‘7/24’ gibi yeni uygulamalarımızla saygıdeğer vatandaşlarımıza hizmet etmek niyetindeyiz. Her zaman taksiciliği İstanbul’da sarı taksi yapacaktır” dedi.

BİN 577 ARACIN TURİZM BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın 4 ay içinde 4 bin 963 UBER ve benzeri firmalara ait olan korsan taşımacılık yapan araçlara ceza uyguladığını söyleyen Eyüp Aksu, şu açıklamada bulundu:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da bin 577 aracın turizm belgesi iptal edilmiştir. UBER kullanan sayın vatandaşlarımıza ayrıca uygulanan müeyyidesi 344 lira olan trafik cezası vardır. Yasal olan, devletin resmi yönde taksici esnafına ve esnaf adaylarına sunduğu yasal taksi plakalarının bulunduğu taksilerdir.”

UBER ile taksiciler arasındaki gerilimin nedeni plaka mı?