TÜRSAB, turizmde rekoru hedefliyor

turizm sezonu

Turizmde bu yıl koydukları hedeflere yavaş yavaş yaklaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten TÜRSAB İkinci Başkanı Hasan Erdem, “Turizm işletme ve yatırım belgeli tesisleri topladığımızda yatak kapasitemiz 1 milyon 200 bine yaklaşıyor. Alt yapının müsait olduğu ülkemizde yatak kapasitesi ileride 1,5 milyona da çıkabilir. Bunun için de ülkemizi daha iyi tanıtmamız, daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

2017 yılına göre 2018’in başarılı ve verimli bir yıl olarak geçtiğini dile getiren Hasan Erdem, ilk 5 aylık döneme bakıldığında Türk turizminde bir ilkin yaşandığını şu sözlerle açıkladı: “İlk 5 aylık dilimde ilk defa 11 milyon 500 bin turist ülkemizi ziyaret etmiş. Bu da zirveyi yakaladığımız bir dönemdir. Bu da ne kadar mutlu olduğumuzu ve geleceğe bakış açısından umutlu olduğumuzu gösteren bir rakamdır.”

Beyazgazete.com’dan Hüseyin Yeşilkavak’ın haberine göre bu yıl hedefledikleri rakamlara yavaş yavaş ulaştıklarını kaydeden TÜRSAB İkinci Başkanı Hasan Erdem, konuyla ilgili şu şekilde konuştu:

TURİST SAYISI 40 MİLYONA ÇIKABİLİR

“Bu yıl 35 milyon turist sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Belki bu sayı 40 milyona çıkabilir. 30 milyar dolar gelir bekliyoruz. Bunun için de tesislerimiz, yatak kapasitemiz, altyapımız müsait çünkü biz turizm sektöründe nereden nereye geldiğimiz çok iyi biliyoruz. Son 15 – 16 yıldan beri de turizm sektörüyle ilgili altyapı çalışmaları güçlendirilmiştir. Hava meydanlarımız, ulaşım araçlarımız, bu konuda çok büyük yatırımlar yapılmıştır ve Türkiye ulaşılabilir bir ülke haline gelmiştir.

YATAK KAPASİTESİ YÜZDE 100 ARTTI

Türk turizminde yatak kapasitesi her geçen yıl daha da yükseliyor. 2017 sonu itibarıyla Türkiye 3 bin 771 turizm işletme belgeli tesise sahip olduğunu görüyoruz. Bu tesislerde 446 bin 228 oda ve 935 bin 286 yatak kapasitesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de turizm yatırım belgeli bin 51 tesis var. Bu tesislerin de 122 bin 228 oda ve 263 bin 33 yatak kapasitesine sahip.

YATAK KAPASİTESİ İLERİDE 1,5 MİLYON OLABİLİR

Şu an Türkiye’de 2007 yılından 2017 yılına baktığımız zaman işletme belgeli tesislerde yatak kapasitemiz yüzde 100 artmıştır. İşletme belgeli tesislerimizde 2007 yılında 532 bin olan yatak kapasitemiz bugün itibarıyla 935 bin rakamına ulaşmıştır yani 1 milyon rakamını yakalamış durumdayız. Bu, büyük bir rakam. Turizm işletme ve yatırım belgeli tesisleri topladığımızda yatak kapasitemiz 1 milyon 200 bine yaklaşıyor. İleride altyapısı müsait olan bu ülkede 1,5 milyona da çıkabilir yatak kapasitesi. Bunun için de ülkemizi daha iyi tanıtmamız, daha çok çalışmamız gerekir.”