Booking.com’un itirazına ikinci ret!

Haksız rekabet nedeniyle hakkında dava açılan online seyahat platformu Booking.com’un siteye erişimin engellenmesi kararına yaptığı ikinci itirazı da mahkeme tarafından reddedildi.

Booking.com’un erişim yasağının mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında kaldırılması için Şubat ayında bulunduğu ikinci itiraza yönelik mahkeme, teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağını gerekçe gösterdi.

TÜRSAB, Türkiye’de vergi ödemediği ve bu nedenle haksız rekabete yol açtığı iddiasıyla Booking.com’a İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açmış ardından mahkeme, Booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması için ihtiyati tedbir kararı almıştı.

Sözcü Gazetesinden Ümit Türk’ün haberine göre, karara yönelik ikinci kez itirazda bulunan Booking.com’un talebi mahkeme tarafından değerlendirilerek Haziran ayının başında reddedildiği öğrenildi. Teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağının belirtildiği davada Bilirkişi raporu bekleniyor.

BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENİYOR

Kararda, “Varsa davacının üye acentelerinin uğrayabileceği muhtemel zararların olup olmadığının miktar itibariyle bu aşamada belirlenemeyeceği, yargılama sürecinde alınacak bilirkişi raporuyla bu hususların netliğe kavuşacağı kanaatine varılarak teminat karşılığı ihtiyati tedbirin kaldırılması taleplerinin reddine dair hüküm kurulmuştur” denildi.

Booking.com’a bir ceza daha!

Booking.com davasında önemli gelişme!