Anı Tur’da neler oluyor? İşten çıkarılanlar direnişte!

Turizm sektöründe iki büyük tur operatörünün sallantıda olduğu söylentileri dolaşırken Anı Tur’dan gelen haberler tüm gözleri oraya çevirdi. Anı Tur’un İstanbul Kozyatağı’ndaki genel müdürlük binasında geçen hafta işten çıkarılmalar olduğu ve çalışanların bina önünde direnişe başladığı iddia ediliyor. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal’dan henüz bir açıklama yok.

soL Haber Portalı‘nda yer alan habere göre işten çıkarılmaların yanı sıra çalışanların bir kısmının da istifaya zorlandığı öne sürülüyor. İddialar hakkında görüşlerine başvurmak üzere aradığımız Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal’a henüz ulaşamadık. TÜRSAB Genel Sekreteri Bedirhan Bayka da, Anı Tur’la ilgili tüketicilerden kendilerine şikayetler geldiğini ve inceleme başlattıklarını açıkladı.

Süreci ve taleplerini dile getiren bir basın açıklaması yapan Anı Tur çalışanları, gazete haberine göre haklarını alana kadar direnişe devam edeceklerini belirttiler.

Anı Tur’da işten çıkarmaların geçen ay başladığı iddia edilirken, şu ana kadar işten çıkarılan veya istifaya zorlandığı savunulan kişi sayısının 50 civarında olduğu kaydediliyor.

İşçilerin işten çıkarıldıklarını ya bir gün önce ya da aynı gün içerisinde öğrendikleri, buna rağmen ihbar tazminatlarının dahi ödenmediğini iddialar arasında. İşten çıkarılanların çoğunlukla satış, misafir ilişkileri ve uçak bilet departmanlarında çalışanlardan oluştuğu belirtiliyor.

soL Haber Portalı’nda yer alan Anı Tur işçilerinin açıklamasının tamamı şöyle:

“ANI TUR EMEKÇİLERİ HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEK”

Anı Tur emekçileri olarak 11 Eylül’de herhangi bir gerekçe sunulmadan işten çıkarıldık. Aynı günün gecesinde özel eşyalarımız çöpe atılmış olup, bilgisayar ve benzeri çalışma araçları da şirketten tahliye edildi.

Firma içerisinde bulunduğumuz süreçte birçok otelin ücreti ödenmediği için rezervasyon sahipleri otellere alınmadı. İptal edilen rezervasyonların geri ödemeleri uzun süredir bekletilmekte ve herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

12 Eylül’de hiçbir hakkımızı almadığımız halde firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmede tüm alacak taleplerimizin alındığına dair yazılı belge ve istifa dilekçesi istendi.

Bununla beraber, eş zamanlı olarak firmanın Antalya Bölge Müdürlüğü’nde de bütün çalışma araçları tahliye edilip, gerekçe sunulmadan çalışanların tamamı işten çıkarılmıştır.

Son olarak 11 Eylül’den bu yana bizlere insani değerlere ve hukuka uygun davranılmamıştır.

Buradan taleplerimizi iletiyoruz:

1. Ödenmeyen maaşlarımızın,
2. Primler, yemek ücretleri, mesai ücretlerimizin,
3. Kıdem ve ihbar tazminatlarımızın hemen karşılanmasını istiyoruz.Taleplerimiz karşılanana kadar İstanbul Kozyatağı’nda bulunan Anı Tur Genel Müdürlüğü önünde hakkımızı aramaya devam edeceğiz.

Bu doğrultuda kamuoyundan destek istiyoruz.”

Veli Çilsal, Anı Tur’u Avrupa’ya taşıyor