İGA’dan 3. Havalimanı ile ilgili önemli açıklama!

İstanbul Yeni Havalimanı hakkında açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. CEO’su Kadri Samsunlu, bugüne kadar 7.5 milyar Euro harcanan 3. Havalimanı’na 2.5 milyar Euro daha harcanacağını belirtti.

Açılış tarihi 29 Ekim’de gerçekleşecek olan 3. Havalimanı’nın son durumu hakkında konuşan Kadri Samsunlu, söz konusu havalimanının yatırım maliyeti, taşınma işlemleri, isminin belirlenmesi ve yolcu testlerinden bahsetti.

TOPLAM 10 MİLYAR EURO

Şu ana kadarki yatırım maliyetinin 7.5 milyar Euro’yu bulduğunu aktaran Samsunlu, “Pistlerin yanında birer yedek pistimiz var. Yedeklerin ikisi de asıl pistler ile bire bir aynı. 3’üncü pistimiz 29 Ekim’deki açılıştan 16 ay sonra devreye girecek. 3’üncü pist dahil yatırımın kalan bölümüne 2.5 milyar Euro harcanacak” dedi.

BÜYÜK TAŞINMA ARALIK’TA YAPILACAK

Atatürk Havalimanı’ndan buraya 45 saat süreceği öngörülen taşınma işlemlerinin ise Yeni Havalimanı’nın açılışından iki ay sonrasına kaydırıldığını ve 29-31 Aralık’ta büyük taşınma gerçekleşeceğini söyledi.

6 BİLİM İNSANI YENİ HAVALİMANI’NIN İSMİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Açılış gününden itibaren az sayıda da olsa Türk Hava Yollarının (THY) bazı seferlerini 3. Havalimanından yapılacağını da aktaran Samsunlu, yeni havalimanının ismi ne olacak soru için Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’a yaptığı açıklamada ‘Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemiz için tartışılmaz bir değerdir. Böylesine büyük bir değerin bu tür kıstaslar içine sokulmaması gerekir’ kişisel görüşünü paylaşarak şöyle devam etti:

“Ayrıca 29 Ekim tarihinde açılması planlanan havalimanının ismi için 6 bilim insanından oluşan bir ekip kuruldu. Söz konusu ekip, dünyadaki örnekleri araştırırken, ABD’den bazı havalimanlarına odaklandı. Bunlar arasında Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı, Reagan National Havalimanı, Houston Havalimanı, Bill ve Hilary Clinton Havalimanı yer alıyor.

HER ŞEY TIKIR TIKIR İŞLEDİ

Bin kişiyle gerçekleştirilen yolcu testimiz için o gün buraya iki yolcu uçağı indi. Bin kişinin bagajları dahil uçağa biniyormuş gibi tüm işlemleri yapıldı. Ardından aynı bin kişi havalimanına iniş yapmış gibi çıkış işlemleri gerçekleştirildi. Her şey tıkır tıkır işledi. 17-18 Ekim’de 3 bin kişiyle bir test daha yapacağız.”