İşte 3. Havalimanı’nın cepleri yakan ulaşım formülü!

Toplu taşıma ile ulaşımın nasıl olacağıyla ilgili belirsizliklerin sürdüğü 3. Havalimanı’na ulaşmak, uçmaktan daha pahalıya gelecek.

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda THY’nin iç hat uçuşlarının her şey dahil bilet fiyatı 59 TL olarak satılırken havalimanına ulaşım ise otopark ücretinin belirsiz olduğu özel otomobille yaklaşık 33 TL, taksi ise 190 TL’ye gelmiş olacak.

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre, şu anda sadece Mecidiyeköy’den kalkan 48 F numaralı hat otobüsünün gittiği havaalanına en kolay şekilde iki yoldan ulaşılabiliyor. Bunlardan birincisi E-5, ikincisi TEM.

Örneğin şehir merkezinden (Beşiktaş) birinci yoldan gidildiğinde (E-5) toplam yol 73.7 km oluyor. İkinci yoldan gidildiğinde (TEM) bu yol uzunluğu daha da azalıyor ve 66 km’ye düşüyor. Ancak burada da gişe ücreti devreye giriyor. Saatte ortalama 0.45 kuruş yakan 1.6 dizel araç E-5 üzerinden gittiğinde maliyet 33.16 TL olurken TEM üzerinden gittiğinde ise (gişe ücreti dahil) 32.45 TL gibi bir hesap ortaya çıkıyor. Ancak burada da otopark sorunu devreye giriyor. Henüz belirlenmiş bir otopark yok. Olsa da ücretin ne kadar olacağı bilinmiyor.

Taksi kullanmak isteyen vatandaş ise daha fazla para ödemek zorunda. E-5 güzergahından giden bir taksi 190.50 TL yazarken, TEM’den giden bir taksinin gişe ücreti dahil maliyeti 175.75 TL oluyor.

3. Havalimanı’na ulaşım vatandaşın fobisi olacak!