“UBER’i bitireceğim diyen Taksiciler Odası Başkanı mesleği satmak için Dubai’de!”

UBER’in faaliyetlerinin yasaklanmasını isteyen İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu; Başkan Vekili, Oda Müdürü ve Denetleme Kurulu Başkanı’nın da yer aldığı 4 kişilik bir heyetle UBER’in rakibi Careem’in davetlisi olarak Dubai’ye gitti.

2-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ziyaret sonrası İstanbul Taksiciler Birliği tüm üyelerine “Böyle ihanet görülmedi. UBER’i bitireceğim diyen Oda Başkanı ve yönetimi mesleği global hırsızlara satmak için Dubai’de” mesajını göndermesiyle yüzlerce taksiciden tepki geldi.

Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre, bilet ve konaklama gibi tüm masrafları üstlenen Dubai merkezli Careem’in taksicilere vereceği hizmet hakkında mutabık kalındığı iddiası gündeme geldi. Bunun üzerine açıklamalarda bulunan İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk, İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun ilk olarak toplantıyı inkar ettiğini gelen tepkiler üzerine daha sonra böyle bir toplantının yapıldığını doğruladığını belirterek “Türkiye’deki bir esnaf odasının içişlerini Dubai’de bir şirkete anlatıyor olması çok acı bir durum. Bu sistemler taksicilerin güvencesi olan taksi duraklarını bitirir. Türkiye’de korsan taşımacılık yaptığı için binden fazla aracına ceza kesilen Careem’le yapılacak bir iş birliğinde on binlerce taksicinin müşteri datalarının hepsinin uluslararası bir şirketin eline geçecek. Olası bir yol ayrımında taksicilik mesleğinin geleceği de böylece tehlikeye girebilir” dedi.

“FİRMADAN PARA ALIP SÖZLEŞME YAPAN, TAKSİCİ ESNAFINI SATAN NAMUSSUZDUR!”

Konunun gündeme gelmesi üzerine açıklama yapan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise Taksici esnafının kendilerine bir teşekkür borcu olduğunu çünkü UBER gibi korsan taşımacılık yapan Careem’in bu sektörden çekilmesini sağladıklarını söyleyerek “Aksi takdirde bu firma ile de davalık olacaktık. Bu firma artık sadece taksilere hizmet veriyor. Taksici arkadaşlarımıza yollanan mesaja gelince yazılanları ispatlamayan namerttir. Firmadan para alan, sözleşme yapan, taksici esnafını satan da namussuz, şerefsizdir” ifadelerini kullandı.

BU SİSTEMİ TAKMAK ZORUNDASINIZ!

Careem’le sözleşme yapmadıklarını vurgulayan Aksu, isteyen taksicinin ise bu uygulamaya gidip kaybolabileceğini ve kendileriyle çalışabileceğini şu sözlerle anlattı:

“İstanbul’da korsan taşımacılık yapmayan 5 yazılım firması var. Bunlar İTaksi, BiTaksi, 7/24 Taksi, aTaksi, AtakTaksi. Son olarak artık Careem’in de bu listeye girdi. Bunların biriyle çalışmak zorundayız. Artık teknoloji ilerledi. Kesinlikle yolcu sokakta taksi beklemiyor, akıllı telefonlardan taksi çağırıyor. Bizim için de artık zaruri ihtiyaç haline dönüştü. O yüzden birine geçerek aracınıza bu sistemi takmak zorundasınız.”

Halk UBER istiyor!