Zengin Türkler neden göç ediyor?

Türkiye’den yurt dışına göç “kayırmacılık ve artan otoriterleşme” nedenleriyle artmaya devam ediyor. Konuyu gündeme taşıyan New York Times gazetesi, rekor rakamlara ulaşan Türk göçü ile ilgili “Erdoğan’ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor” başlığını kullandı.

Haberinde Küresel Varlık Göçü İncelemesi’ne de yer veren New York Times, ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye’yi terk ettiğini ve çok sayıda kişinin Yunanistan, Portekiz ve İspanya’dan mülk alma ile göç yolunu tercih ettiğini belirtti.

Küresel Varlık Göçü İncelemesi’nden yer verilen verilere göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye’nin varlıklı diliminin yüzde 12’sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerinin çoğunu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındı. Varlık göçünde şehir sıralamasında İstanbul yedinci sırada gelirken konuya örnek olarak Yıldız Holding gösterildi.

T24.com’un New York Times gazetesinden aktardığı habere göre çeşitli açıklamalarda bulunan farklı sektörlerin iki önemli ismi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

İstanbul merkezli bir hukuk firmasının sahibi olan Mehmet Gün: Özellikle darbe girişimi sonrası miyarlarca dolar Türkiye’yi terk etti. İnsanlar kendilerini tehdit altında hissediyor.

KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Varlık ve yetenek göçünün nedeni, Erdoğan’ın toplumu değiştirme çabasının sonucudur.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye’den göç etti.