Bakan, tahsis süresini 49 yıl uzatanları açıkladı!

Turizm tahsislerine ilişkin düzenlemenin sonuçlarını değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildiğini belirterek toplam taksit ödemeleriyle birlikte 2.5 milyar gelir elde edileceğini, ayrıca bu şirketlerin yenileme için de 10 milyar lira yatırım yapacağını söyledi.

Bakan Kurum, otellerin yüzde 70’inin 49 yıllık tahsis süresini uzattığını açıkladı.

4 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemenin sonuçları hakkında Star gazetesinde yer alan habere göre üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildi.

Bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin azalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu belirten Kurum, düzenlemenin asıl getirisinin uzun dönemde elde edileceğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki tesisler başta olmak üzere turizm tesislerinin öz kaynakları veya yurt içi ile yurt dışı krediler suretiyle yenilenmesi sağlanacak. Yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar lirayı bulacağını değerlendiriyoruz. Aynı zamanda milli park ve tabiat parklarında bulunan konaklama amaçlı turizm tesislerinde kira sözleşmeleri de 29 yıla ya da 49 yıl süreli irtifak hakkına dönüştürülmek suretiyle uzatılabilir. Başvuru süresi 5 Aralık’ta sona eren bu düzenlemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar, ilgili Bakanlıklara başvurularını tamamladı.”