İstanbul ve Atatürk Havalimanı için ‘büyük taşınma’ ne zaman?

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılacak olan taşınma işlemi hakkında hava koşulları nedeniyle 3 Mart 2019 tarihine kadar kademeli geçiş kararı alındı.

Heyecanla beklenen büyük taşınma ise DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak tarafından açıklanan 3 Mart tarihinden itibaren gerçekleşeceği belirtildi.

3 MART’A KADAR KADEMELİ GEÇİŞ

Sivil havacılığın önde gelen isimleri dün İstanbul Havalimanı’nda açılışı yapılan Duty Free Alanı’nın 5 mağazalık 2. Faz’ının açılış töreninde bir araya geldi. İbrahim Yıldız ve Tansu Edip Gökbudak’ın haberine göre açılışta konuşan DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, 29 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı’nda önce iki aylık bir test süreci geçirdiklerini ifade ederek kış sezonunda taşınma olmaması için Mart ayına kadar kademeli geçişe karar verdiklerini söyledi.

İSTANBUL HAVALİMANI TAM KAPASİTEYLE DEVREYE GİRDİĞİNDE HAVACILIĞIN ANA ÜSSÜ OLACAK

Bu kademeli geçişi 3 Mart tarihinde noktalayacaklarını belirten Ocak, “Bu tarihte büyük taşınmayı yapacağız. Bundan sonra ticari uçuşlarımız Atatürk Havalimanı yerine inşallah İstanbul Havalimanı’ndan devam edecek. İstanbul Havalimanı tam kapasiteyle devreye girdiğinde ülkemiz, doğu-batı, kuzey-güney aksları arasında havacılığın ana üssü olacak. Özellikle transit yolcu pazarında. 3 Mart tarihinden itibaren Atatürk Havalimanı ise ticari uçuşlara kapalı olacak. Buradan sadece genel havacılık, bakım onarım hangarları, müstakil kargo uçuşlar ve fuarlar Atatürk Havalimanı’nda faaliyetlerine devam edecek. Bu çok büyük bir ihtiyaçtı ve Atatürk Havalimanı işlevini bu yönde devam edecek. Bu arada hava seyrüsefere ilişkin tesislerimiz minimum 2022-2023 yılına kadar faaliyetlerine orada devam edecek” dedi.

BU BAŞARIDA ATATÜRK HAVALİMANI’NIN ETKİSİ ÇOK BÜYÜK

2018 yılında 1 milyon metrekarelik Türk hava sahasını kullanan ve bugün sayıları 56’ya uzanan havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayısının 2 milyonu geçtiğini kaydeden Ocak, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu havalimanlarımızı kullanan yolcu sayımız 2018 sonu itibarıyla 210 milyon yolcuya ulaştı. Bu verilerle artık ülkemiz dünya sivil havacılığının ilk 10’unda yer alırken, Avrupa’da ise 4’üncü sıraya yerleşti. Tabii,  hizmete girdiği 1953 yılından bu yana Türk sivil havacılığının ana üssü olan ve bizleri başarıdan başarıya koşturan Atatürk Havalimanı, yüzde 34 pay ile kapasitesi 45 milyon iken yaklaşık 70 milyon yolcuyu ağırlayarak bu başarıda birinci sıraya yerleşti.”

İSTANBUL HAVALİMANI’NA YAKIŞAN BİR DUTY FREE ALANI

İstanbul Havalimanı’nda yapımı tamamlanan Duty Free (Gümrüksüz Satış Mağazaları) ikinci fazı 8 bin metrekarelik 5 yeni mağaza ile devreye alındı. Duty Free alanlarının FAZ 2 açılışını gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyen Unifree Üst Yöneticisi (CEO) Ali Şenher ise “Alanın büyüklüğü, yurt içi ve yurt dışından birçok önemli marka ve geliştirdiğimiz konseptler ile dünya çapında ses getirecek bir projeye imza attık ve gurur duyduğumuz İstanbul Havalimanı’na yakışan bir Duty Free alanı yarattık. Zengin ürün çeşidinin yanı sıra, hizmet bizim ana değerlerimizden biri. Dünyanın dört bir yanından gelen yolcularımızda unutulmaz anılar bırakmak için güler yüzlü ve yolcu ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş uzman satış ekibimiz 7/24 hizmet verecek” dedi.