Taksiciler yola UBER’in rakibi Careem ile devam edecek

Last Updated on 23 Ocak 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye pazarına giriş yapan Dubai merkezli Careem, VIP taşımacılıkla ilgili Türkiye’de bir düzenleme bulunmaması nedeniyle taksicilerle anlaşarak UBER’e karşı önemli bir avantaj elde etti.

Careem müşterilerine ulaşmanın yanı sıra diğer uygulamalardan da müşteri alabileceklerini belirten BTD Başkanı Hüseyin Duman, konuyla ilgili “Bu bir uygulama. Biz taksi şoförüyüz, bize kim iş veriyorsa onunla çalışabiliriz. Amaç taksicinin tekerinin boşa dönmemesi. Bundan sonra taksicinin tekeri boşa dönmeyecek. Yolcu bıraktıktan sonra durağa dönerken yolcu alabilecek” dedi.

Habertürk’ten Alper Öcal’ın haberine göre Careem, Birleşik Taksi Şoförleri Derneği (BTD) ile iş birliği anlaşması için imzaları attı.

TAKSİCİLERİN İTİBARI ARTACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Careem Gelişen Pazarlar Direktörü İbrahim Manna, taksicilerin itibarının artırılması ve müşteri memnuniyetinin yükseltilmesini hedeflediklerini söyleyerek “Türkiye’de bir operasyon merkezi kuruldu. Bir taksicinin Careem’e kayıt olabilmesi için başta sistem eğitimi olmak üzere önemli eğitim süreçlerinden ve testlerden geçmesi ve ayrıca uygulamaya üye olacakların öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından “sabıkası temiz” şoförlere verilen Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi’ne sahip olmaları gerekiyor” dedi.

“BİZE KİM İŞ VERİYORSA ONUNLA ÇALIŞABİLİRİZ!”

BiTaksi, İtaksi, UBER gibi pek çok şirketlerin faaliyetlerinin merkezini oluşturan İstanbul’da taşımacılık sektörünün ne kadar büyük olduğu sorusunu yanıtlayan BTD Başkanı Hüseyin Duman ise 4 bine yakın üye sayısı ile Türkiye’nin en faal şoförler derneği olduklarını dile getirerek dikkat çeken şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’daki taksiciler olarak günde 750 bin-800 bin arası taksimetreye basıyoruz. İstanbul’da 17 bin 395 taksi var. Bir taksimiz günlük ortalama 40-50 yolcu taşıyor. Careem müşterilerine ulaşmanın yanı sıra diğer uygulamalardan da müşteri alabileceğiz. Bu bir uygulama. Biz taksi şoförüyüz, bize kim iş veriyorsa onunla çalışabiliriz. Amaç taksicinin tekerinin boşa dönmemesi. Bundan sonra taksicinin tekeri boşa dönmeyecek. Yolcu bıraktıktan sonra durağa dönerken yolcu alabilecek.”

CAREEM ZİYARETİNE “İHANET” TEPKİSİ GELMİŞTİ

2018 yılının Kasım ayında UBER’in faaliyetlerinin yasaklanmasını isteyen İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu; Başkan Vekili, Oda Müdürü ve Denetleme Kurulu Başkanı’nın da yer aldığı 4 kişilik bir heyetle UBER’in rakibi Careem’in davetlisi olarak Dubai’ye gitmişti. Bu ziyaretle ilgili İstanbul Taksiciler Birliği tüm üyelerine “Böyle ihanet görülmedi. UBER’i bitireceğim diyen Oda Başkanı ve yönetimi mesleği global hırsızlara satmak için Dubai’de” mesajını göndererek tepkilerini dile getirmişlerdi. (Haber detayı için tıklayın)