Venedik’te turistlerden yeni bir vergi daha alınacak!

Son Güncelleme Tarihi

İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Venedik’te turist sayısının aşırı artması turizmi bir sorun haline getirdi. Mevcut ‘turist vergisi’ uygulamasına gelecek Mayıs ayından itibaren ‘kente giriş parası’ adı altında yeni bir vergi daha alınacak!

1 Mayıs’tan itibaren günlük 3 Euro’nun alınacağı ve gelecek yıldan itibaren bu ücretin 10 Euro’ya kadar çıkartılacağı uygulama için ülkenin Turizm Bakanı Gian Marco Centinaio’dan “İşe yaramaz ve zararlı bir tedbir. Turist kovucu bir ülke mi olmak istiyoruz?” eleştirisi geldi.

KİMLERE VE NERELERDE UYGULANACAK?

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın ‘Venedik Mayıs’tan itibaren turistlerden 3-10 euro ‘ayakbastı parası’ alacak’ başlıklı haberine göre giriş ücreti uygulaması Venedik’in tarihi kent merkezi ve etrafındaki adalarda geçerli olacak. Venedik’te yaşayanlar, eğitim görenler ve bu bölgelerdeki otellerde kalanlar ise bu uygulamadan etkilenmeyecek.

AMAÇ: DAHA YAŞANILABİLİR BİR KENT OLARAK MUHAFAZA ETMEK

Uygulama hakkında açıklama yapan Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, ücretin 1 Ocak 2020’den itibaren seyahat dönemine göre 6-10 Euro arasında değişeceğini ve bu ücretin ödenmediğinin belirlenmesi halinde 100-450 Euro arası ceza kesileceğini duyurdu. Giriş ücreti projesinin amacını ise ‘Venedik’i “yaşayan ve yaşanılabilir bir kent” olarak muhafaza etmek’ cümlesiyle açıkladı.

BAKANDAN TEPKİ GELDİ

Turizm Bakanı Gian Marco Centinaio’dan Mayıs ayında uygulanması planlanan bu projeye “İşe yaramaz ve zararlı bir tedbir. Turist kovucu bir ülke mi olmak istiyoruz?” şeklinde itiraz etti.

Son zamanlarda aşırı turistten rahatsızlıklarını dile getirmeye başlayan bazı ülkeler, turizmde yaşadıklarını bu sorunu farklı önemler alarak çözme yoluna gidiyor! Turizmde ulaştıkları bu başarının ekonomilerine yarardan çok zarar verdiği kanısında olan bazı ülkeler turizmde muzdarip olunan bu ortak konu için farklı stratejiler izliyorlar.