JES’lerin gözü şimdi de Gökçeada ve Bozcaada’da!

Çanakkale’nin gözde turizm merkezlerinden olan Gökçeada ve Bozcaada’da ‘15 adet jeotermal enerji arama sahası ile 2 adet kaynak işletme alanının ihaleye çıkartılacağı belirtildi.

Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından belirtilen ihale kararı için ise Gürpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği’nden Gönül Işık, Gürpınar’da 5 köyün ortasına yapılmak istenilen JES’e karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Birgün.net’ten Demet Sargın’ın haberine göre alanlar içerisinde Gökçeada ve Bozdaada’nın yanı sıra Ayvacık Gülpınar’ında bulunduğu toplam 28 bin 453 hektar yer alıyor.

Konu hakkında halkı bilgilendirme çalışmaları başlattıklarını ifade eden Gönül Işık, “Buralar bizim nefes aldığımız yerler. Bu ihale tam anlamıyla büyük bir talan demektir. Biz başka bir JES şirketine karşı mücadele ettik. Konu şuan hala temyizde. Derken başımıza bir de bu geldi. 27 Şubat’ta Çanakkale genelindeki tüm çevre dernekleri ihaleye karşı ortak bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor. Biz zeytincilikle geçiniyoruz. Suyumuzu da havamızı da kirlettirmeyeceğiz” dedi.

Gökçeada’dan sevindiren haber!