Alman basını Süleyman Soylu’nun sözlerini nasıl gördü?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Avrupa’da PKK’nın toplantılarına katılıp Türkiye’ye tatil yapmaya gelenlerin gözaltına alınacağına” yönelik sözleri Almanya’da yankı uyandırdı. Alman gazeteleri açıklamayı gündemlerine taşıdı. İşte konuya ilişkin Alman gazetelerin görüşleri…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Avrupa’da PKK’nın toplantılarına katılıp Türkiye’ye tatil yapmaya gelenlerin gözaltına alınacağına” yönelik sözleri, özellikle Almanya tarafından tepkiyle karşılandı.

Ankara üst üste açıklama yapmak zorunda kaldı. Ekonomide sorunlar yaşayan Türkiye’nin gözü özellikle Avrupa’dan gelecek olan turistlerde. Süleyman Soylu’nun ifadeleri Almanyalı turistlerde endişe oluştururken Türkiye, durumu düzeltmeye çalışıyor.

İLK AÇIKLAMA DIŞİŞLERİ’NDEN

Süleyman Soylu’nun bu açıklaması dış basında geniş yer buldu. Türkiye’den üst düzey bürokratlar, Süleyman Soylu’nun ifadelerini ‘düzeltmek’ için 2 kere açıklama yaptı.

ERSOY’UN DÜZELTMESİ: ANLAM KARGAŞASI YAŞANDI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Soylu’nun ifadesinde “anlama kargaşası yaşandığı” görüşünü dile getirdi. Sınır kapılarında Alman “turistlerin tutuklanmasına” ilişkin olarak, “Açıkçası böyle bir şeyin Türkiye’de söz konusu olması mümkün değil” diyen Turizm Bakanı Ersoy, Soylu’nun sözlerinin çarptırıldığını ve anlamından koparılarak aktarıldığını ifade etti.

ALMAN BASINI NASIL GÖRDÜ?

T24’ün derlediği habere göre Almanya’da yayın yapan gazeteler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına ilişkin şu haberlere yer verdi.

OBERHESSISCHE PRESSE: AMAÇ YAKLAŞAN SEÇİMLERİ KAZANMAK

Alman Oberhessische Presse konuyla ilgili yorumunda Soylu’nun açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

“Soylu’nun açıklamalarının amacı Akdeniz sahillerini turistsiz bırakmak ya da Türkiye’deki cezaevlerini biraz daha doldurmak değil. İktidar partisi AKP’nin amacı yaklaşan yerel seçimleri kazanmak… Bu yüzden dobra çıkışlara ihtiyaç duyuyor. Burada konu, insanları ihtiyatî olarak korkutmak, insanların Erdoğan ve hükümete ilişkin düşüncelerini açık bir şekilde dile getiremez hale gelmelerini sağlamaktır. Türkiye’de akrabası olanlar, ziyaretlerinde kendilerini ya da Türkiye’de yaşayan akrabalarını tehlikeye atmadan Facebook ve Twitter paylaşımları ya da kişisel çevrelerinde kendilerini nasıl ifade edeceklerine kafa yoruyor. Türkiye’ye gidecek turistler  bu soruyu kendilerine de sormaya ve güvenlikleri için düşüncelerini saklamaya başlarlarsa, Erdoğan durumu bir yönden severek kabullenir. Ancak Erdoğan amacının turistleri ürkütmek olmadığını da biliyor.”

NEUE OSNABRÜCKER: SİYASİ KARŞITLARINI VE MUHALİF GAZETECİLERİ HAPSEDEN HÜKÜMETTEN BU DA BEKLENEBİLİR

 Neue Osnabrücker gazetesinin İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarıyla ilgili yorumu ise şöyle:

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, muhalif görüşlü tatilcilerin gözaltına alınmak istendiği yönündeki sözlerin bağlamından kopartıldığına ilişkin konuyu yumuşatma isteği, durumu pek değiştirmiyor. Sistematik olarak siyasi karşıtlarını ve muhalif gazetecileri 2016 yılından beri aynı şekilde hapseden bir hükümetin bunu da yapabileceği elbette beklenebilir. Alman muhalefetinin hükümetten, Erdoğan’a karşı bir tavır alınmasına yönelik talebi bu yüzden oldukça önemli… Almanya’da ifade özgürlüğü olarak görülen eleştirel açıklamalar Türkiye’de uzun süredir cezai bir soruşturmanın sebebi olabiliyor. Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir’in ifadesiyle bu korku rejimi Almanya’ya kadar uzanmaktadır. Ancak bunun Almanya’da yeri yoktur.”

LUDWIGSBURGER KREISZEITUNG: ANKARA TARAFINDAN GÖNÜLSÜZCE TEKZİP EDİLDİ

Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı alması gereken tavır Ludwigsburger Kreiszeitung’da şu şekilde yer buluyor

Almanya’dan Türkiye’ye tatile gidecek olanlara yönelik açıklama, Ankara tarafından gönülsüzce tekzip edildi. Görünen o ki, Türkiye turizminde yaşanan patlamaya gölge düşmesinden endişe ediyor. Ancak Ankara’nın verdiği teminatlara güvenilemez. Peter Steudtner olayında da görüldüğü gibi Türk hükümeti bu konuda çok ciddi. İnsan hakları savunucusu Steudtner 2017 yılında elle tutulur, makul bir kanıt olmaksızın dört ay boyunca cezevinde tutuklu kaldı. Özetle dikkatli olmakta fayda var. Alman hükümetinin, bu noktada gecikmeden önleyici tedbirler alması ve diplomatik kanallar üzerinden Ankara’yı keyfi eylemlere yönelik kesin bir şekilde uyarması iyi olur. Eğer bu tek başına yeterli olmazsa, gecikmeksizin bir sonraki seyahat uyarısı yapılmak zorundadır.”

MÜNCHNER MERKUR: TÜRKİYE’YE KESİN DÖNÜŞ YAPMAYI DÜŞÜNEN HERKES BOĞAZIN DESPOTUNA KIRMIZI KARTI GÖSTERMELİDİR

 Münchner Merkur‘un konuya ilişkin değerlendirmesi şu şekilde:

Türkiye İçişleri Bakanı’nın muhaliflerin turist olarak ülkeye girişlerinde tutuklanacağı yönündeki tehdidi Berlin’in yatıştırma politikasının bir kez daha işe yaramadığını gösteriyor. Almanya’da, Alman vatandaşları hakkında Türk ajanlarının bilgi toplaması ve bu kişilerin tehdit edilmesine tahammül edilemez. Bundan daha da katlanılmaz olan, Berlin’den kati bir cevabın gelmemiş olması. Gereken, açık bir cevap… Kendi okullarımızda Erdoğan’ın değerlerinin öğretilemeyeceğinin güvence altına alınması için verilecek bir işaret, DİTİB’in İslam din dersi verme yetkisinin iptal edilmesi olabilir. Giderek büyüyen turist grubunun içinde olup, bir gün Türkiye’ye kesin dönüş yapmayı düşünen herkes boğazın despotuna kırmızı kartı göstermelidir.

ALMAN BÜROKRATLARDAN TEPKİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Soylu’nun sözleri hakkında “Bunlar kabul edilemez ve bizi endişelendiren açıklamalardır” ifadelerini kullandı.

“Türk Hükümetinin sorumlularıyla irtibat halindeyiz” diyen Alman Dışişleri Bakanı Maas, ayrıca kapsamlı değerlendirmeler neticesinde genel resmi gördükten sonra atılacaklar adımlar konusunda da karar verileceğini kaydetti.

Maas bir basın toplantısında yaptığı konuşmasını, “Bu adımları atma hakkını saklı tutuyoruz” sözleriyle tamamladı.

“MEVCUT DURUMA HİÇ DE FAYDA ETMEYECEK” 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, basın toplantısında Soylu’nun ifadelerinin “mevcut duruma hiç de fayda etmeyeceğini” söyledi. Adebahr, “PKK’ya ilişkin tutumumuz net. Öte yandan toplanma ve düşünce özgürlüğü bizim korunması gerektiğini düşündüğümüz çok önemli değerler” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK SEYAHAT UYARISI GÜNCELLENECEK Mİ?

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamaları ışığında Türkiye’ye seyahat tavsiyeleri ve uyarılarının güncellenip güncellenmeyeceği sorusuna ise Adebahr şu yanıtı verdi:

“Seyahat tavsiyeleri tarafımızdan sürekli olarak gelişmeler bağlamında güncellenmektedir. Şu andaki durumu da çok yakından gözlemlemekteyiz. Seyahat edecek olanların gayet tabii ki bu tavsiyelere bakmalarını öneriyoruz. Türk Hükümeti ile görüşmeler yürütüyoruz… Ayrıca seyahat tavsiyelerinde belirli bir süredir Türkiye’de tutuklanma riski bulunduğu konusuna işaret edildiğini de hatırlatmak istiyorum, bu özellikle Türkiye’nin algısına göre terör örgütlerine yakın olanlar için geçerli. Bunlar zaten tavsiyelerimizde yer alıyor… Türkiye’ye giden herkesi seyahat uyarılarımıza dikkatlice bakmasını öneriyorum. Orada Almanya’da düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilen sözlerin, Türkiye’de ceza kovuşturmasına yol açabileceği belirtiliyor.”