Fettah Tamince için beraat kararı

Rixos Otelleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince

Son Güncelleme Tarihi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ ile ilişkisi olduğunu söyleyerek; “Kim, neden koruyor?” sözleriyle gündeme getirdiği iş insanı Fettah Tamince, Konya’da FETÖ’ye yardım suçlamasıyla süren davasında beraat etti.

Fettah Tamince’nin hakkında açılan dört soruşturmadan üçü takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, ihalesini aldığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) temel atma törenine katılan Tamince‘yi hakkında açılan tek davada, mahkemede Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı savundu. Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında da avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu.

FETÖ’NÜN EVLERİNDE KALDI

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, iş insanı Tamince, lise ve üniversite dönemlerinde FETÖ’nün evlerinde kaldı; 2002’de Pensilvanya’da Fethullah Gülen’i ziyaret ederek orada bir gece kaldı; Antalya’da cemaat yurtlarının yapımına yardımcı oldu; yine FETÖ’nün yönlendirmesiyle Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni kurdu.

TAMİNCE HAKKINDA DÖRT SORUŞTURMA

Tamince hakkında FETÖ’den bugüne kadar 4 soruşturma açıldı. Bunlardan İstanbul’da olan takipsizlikle sonuçlandı. Antalya’daki iki ayrı soruşturmada da yine takipsizlik kararı verildi. Antalya’daki soruşturmada Savcı Erkan Gözkaya’nın verdiği takipsizlik kararına emekli Hâkim Osman Kaçmaz itiraz etmiş, karar Antalya 3. Sulh Ceza Hâkimi İbrahim Hakkı Kılınç tarafından kaldırılmıştı. Kararın kesin olmasına karşın savcı Gözkaya, karar düzeltme talebinde bulunmuştu. Hâkim Kılınç’ın izinli olduğu gün yerine bakan Hâkim Mehmet Karson, talebe olumlu yanıt vermiş ve takipsizlik kararını onamıştı. Bu karardan sonra HSK, takipsizliği kaldırarak dava açılmasını isteyen hâkim Kılınç’ı görevden almıştı.

VE BERAAT KARARI

Tamince hakkındaki tek dava Konya’da açıldı. Konya Başsavcılığı, Tamince hakkında FETÖ terör örgütüne yardım iddiasıyla iddianame düzenledi. İddianamede toplam 74 sanık yer aldı. Edinilen bilgiye göre, Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dava sonunda Tamince’nin beraatına karar verdi. Gülçin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın eşi. Ankara’da Hitit Arabuluculuk Bürosu’nda çalışan Gülçin Kıratlı’nın, Konya’daki davada Tamince’nin avukatlığını yapması soru işaretlerine neden oldu. Hitit Arabuluculuk’un açılışını da Metin Kıratlı yapmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BİRLİKTE SAHNEYE ÇIKMIŞTI

Fettah Tamince, son olarak AKM’nin temel atma töreni sırasında dikkati çekmişti. 10 Şubat’ta düzenlenen temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Tamince de sahneye çıkmıştı. İnşaatı Tamince’nin patronu olduğu Sembol İnşaat’ın yapacağı açıklanmıştı. İhalenin ilk aşaması 860 milyon bedelle Yeni Yapı-Sembol İnşaat ortaklığına verilmişti.