Sinem Özyalçın: Organizasyonlara hikayelerimizle renk katıyoruz

Son Güncelleme Tarihi

Etkinlik yönetimi, mekan & marka pazarlaması ve iletişimi, marka temsilciliği alanlarına yeni bir soluk getiren organizasyon ve etkinlik yönetimi firması PUB (Publicity for Unusual Brands) dört ay gibi kısa bir süre içerisinde fark yaratan, renkli, alışılmışın dışında önemli organizasyonlara imza attı.

Röportaj: Yaşar Çelik / Yayına Hazırlayan: Cem Bişkin

“Etkinliklere, hikayeler ve ruh katıyoruz” mottosuyla yoluna emin adımlarla ilerleyen PUB’ın yönetiminde Sinem Özyalçın yer alıyor.

“Aşık olduğum bir işi yapıyorum” diyen PUB’ın Kurucu Ortağı Sinem Özyalçın; eğitim hayatı süresince ve sonrasındaki yurt dışı deneyimleri sayesinde edindiği birikimle, düzenlediği organizasyon ve etkinliklere renkli dokunuşlarıyla farklılık, hikaye ve ruh katıyor.

PUB’ın Kurucu Ortağı Sinem Özyalçın ile, PUB’ın kısa süre içeresinde düzenlediği organizasyonlar, PUB’ın sektörde yaratacağı farklılıklar, markanın hedefleri ve yol haritası hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Şimdi, sözü PUB’ın Kurucu Ortağı Sinem Özyalçın’a bırakıyoruz…

Öncelikle kısaca seni tanıyabilir miyiz; Sinem Özyalçın kimdir?

2006-2007 yılları arasında Finlandiya’da Turku Üniversitesi’nde Uluslararası Politika eğitimi görüp, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden “High Honour” derecesi ile mezun oldum.

ORGANİZASYON VE ETKİNLİK YÖNETİMİNE İLİŞKİN İLK ADIM…

Çalışma hayatıma, gıda sektörünün lider firmalarından biri olan Nestle Nutrition’ın, pazarlama departmanında görev alarak başladım. Organizasyon ve etkinlik yönetimine ilişkin ilk adımımı burada attım. Daha sonra bu alana yönelik duyduğum ilgi ve merak nedeniyle ZED Etkinlik Yönetimi ve Danışmanlığı şirketine geçiş yaptım. Burada üç yıl boyunca aralarında NATO Zirvesi gibi önemli uluslararası etkinliklerin de olduğu birçok projede yönetici olarak görev aldım.

KANADA YILLARI

Daha sonra MCI Group Türkiye’nin kuruluş aşamasında çalıştıktan sonra, Etkinlik Pazarlaması ve Uluslararası Etkinlik konularında eğitim almak üzere, 2014-2016 yılları arasında Kanada – Toronto’da Centennial College’da yüksek lisansımı tamamladım. Burada eğitimime devam ederken başta Toronto Film Festivali, Salsa Festivali, Pan-am Games olmak üzere birçok etkinlikte takım lideri olarak görev aldım.

Ayrıca Enigma Researh Company – Toronto’da bir yıl etkinlik istatistiği üzerine uzmanlaştım.

TÜRKİYE’YE GERİ DÖNÜŞ

Kanada’dan döndükten sonra etkinlik sektörünün önemli figürlerinden olan Handan Hanım (Boyce) ile tanıştım ve Ankara’dan İstanbul’a geçiş maceram Handan Hanım’dan gelen iş teklifi üzerine başlamış oldu ve Haliç Kongre Merkezi’nde Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Buradaki deneyimimden sonra Doğuş Grubu’na geçtim. Ardından Scala MICE’da “etkinlik ve pazarlama müdürü” olarak görev aldım.

MPI – Toronto (Meeting Professionals International) ve PCMA Toronto (Professional Convention Management Association) gibi uluslararası derneklerde görev aldım. Halen SITE Türkiye (Society of Travel Excellence) yönetim kurulunda yer almaktayım.

15 FARKLI DESTİNASYONDA 100’E YAKIN ULUSLARARASI PROJE

Kendi girişimcilik yolculuğum başlamadan önce 100’e yakın uluslararası projede “proje müdürlüğü” yapmış olup, yaklaşık 15 farklı destinasyonda etkinlik düzenledim.

MARKA VE MEKAN PAZARLAMASININ YENİ MARKASI: PUB

Ekim 2018 tarihinde kurmuş olduğum PUB – Publicity for Unusual Brands markasıyla sektöre etkinlik – etkinlik pazarlaması, marka ve mekan pazarlaması alanında farklı ve yaratıcı bir soluk getirmeyi amaçladım.

“AŞIK OLDUĞUM BİR İŞİ YAPIYORUM”

PUB’ı (Publicity for Unusual Brands) kurma kararını nasıl aldın, kısaca bize anlatabilir misin?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki sevdiğim; hatta aşık olduğum bir işi yapıyorum. Ben bugüne kadar yaklaşık 70 ülke gezdim. Araştırıp yeni yerler keşfetmeyi, yeni kültürlerle, yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Bu da bizim işimizin çok önemli bir parçası. Bu yüzden işimi severek yapıyorum ve bu sektörde edindiğim 10 yıllık deneyimin ardından kendi firmamı kurma kararı aldım.

“ETKİNLİK VE MARKA TEMSİLCİLİĞİNİ BİR ARADA YAPAN ÇOK FAZLA FİRMA YOK…”

PUB, Publicity for Unusual Brands’den bahsedecek olursam; PUB markası olarak etkinlik yönetimi, mekan ve marka pazarlaması & iletişimi ve marka temsilciliği alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Etkinlik ve marka temsilciliğini bir arada yapan çok fazla firma yok… Hatta belki de bu alanda biz bir ilk olabiliriz.

On yılda sektörde edindiğim bilgi birikimi, deneyim ve iş ağlarım sayesinde düzenlediğimiz etkinliklerde farklılıklar yaratıyoruz.

“ETKİNLİKLERE ‘HİKAYE’ VE ‘RUH’ KATIYORUZ”

PUB olarak, insanlara hayal kurduruyoruz; o hayallerin farklı ve insanların hiç ummadıkları mekanlarda gerçeğe dönüşmesine olanak tanıyoruz.

Kısaca şunu söyleyebilirim ki: Etkinliklere “hikayeler ve ruh” katıyoruz. Farklı hayallerin bir araya gelmesine olanak tanıyoruz.

Bunu biraz daha açabilir miyiz?

Tabi ki, biraz önce dediğim gibi biz yaptığımız işi hikayeleştiriyoruz. Nasıl oluyor bu? Örneğin farklı sektörde faaliyet gösteren firmalarımız kendi istekleri doğrultusunda bir konsept seçiyor. Biz PUB olarak, bu konseptten veya müşterinin belirlediği konu başlığından yola çıkarak farklı bir dünya yaratıyoruz.

Etkinliği sadece operasyonel olarak yapmayıp; işin içerisine insanların hayallerini katıp; hikayeleştiriyoruz. Kimi zaman düzenlediğimiz etkinlikleri 3D ve 2D görsellerle zenginleştirip, bu hikayenin daha kalıcı olmasını, insanların unutamayacağı bir deneyim yaşamasına olanak sağlıyoruz.

KRANSBERG ŞATOSU’NDA LANSMAN VE TADIM AKTİVİTELERİ

Bu alışılmışın dışındaki destinasyon ve etkinliklerinizden bahsedelim biraz da… PUB’ın ilk dört ayında imza attığı projeler neler?

Dört ay gibi kısa bir süre içerisinde önemli etkinliklere imza attık. Kendi alanındaki lider firma olan Maçkolik’in etkinlik ajansıyız. Maçkolik’in renkli yılbaşı kutlamasını organize ettikten sonra, Amerikan futbolu ligi National Football League’in şampiyonluk maçı olan Super Bowl finali için gece 24:00’de başlayıp sabah 07:00’de sona eren sıra dışı bir etkinlik gerçekleştirdik.

Mesela alışılmışın dışında olarak tanımlayabileceğimiz destinasyon ve etkinlik için Frankfurt’da yer alan “Kransberg Şatosu”nun marka temsilciliği ile ilgili anlaşmaya vardık. Kransberg Şatosu’nda çeşitli lüks tüketim markalarının lansman ve tadım aktivitelerini planlıyoruz.

PUB’UN PORTFÖYÜ HIZLA GENİŞLİYOR

Bunların haricinde dört aylık süre içerisinde Koç grubu markaları arasında yer alan, süt ürünleri alanında faaliyet gösteren SEK markası ile anlaştık. SEK’in iki ürünün tüketici etkinliklerini düzenliyoruz.

Urla Şarapçılık Gıda Turizm A.Ş. ile görüştük ve anlaşmaya vardık. Urla Şarapçılık için de çalışmalar yürüteceğiz.

RUSYA’DA FARKLILIK YARATACAK ORGANİZASYONLAR

Rusya destinasyonlarında da alışılmışın dışında, farklılık yaratacak organizasyonları hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Burada şunu belirtmek isterim; Rus Edebiyatı’na olan ilgimden dolayı Rusça öğrendim ve bu süreçte 5 ay Saint Petersburg’da kaldım.

Rusya’da düzenleyeceğimiz organizasyonlarda da müşterilerimize “turistik faaliyet ve etkinliklerden” ziyade oranın “yerel halkının yaşantısını” ve “o destinasyondaki günlük yaşantıyı” deneyimleyebilecekleri farklılıklara yöneleceğiz. Programlarımızda yerel halkın gittiği mekanlar, konserler gibi etkinliklere yer veriyoruz.

Atina da bu şekilde olacak…

ATİNA’NIN TANITIMINI TÜRKİYE’DE “PUB” ÜSTLENECEK

10 – 12 Mayıs tarihleri arasında Atina’ya bir “fam trip” gerçekleştireceksiniz. Biraz da, Atina’nın hikayesini bize anlatabilir misin?

IBTM World 2019 Barcelona Fuarı’nda, Athens Convention and Visitor Bureau (ACVB)’nin yetkilileri ile görüştük. Yunanlı meslektaşlarımıza bir hayalimizin olduğunu ve Türkiye’de Atina’nın tanıtımı için ortak çalışmalar yürütmeyi talep ettiğimizi belirttik.

Atina’ya yönelik böyle bir çalışma içerisinde yer almayı talep etmemizin en önemli nedeni, “Türklerin Atina’da ve Yunanistan’ın diğer şehirlerinde kendi evindeymiş gibi hissetmeleri”, “coğrafi ve kültürel yakınlık” oldu.

ATİNA İÇİN İKİ AY SÜREN ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMASI

ACVB ile Atina markasının iletişim projesi için yaklaşık iki ay ön hazırlık çalışmaları yürüttük. Sonrasında Türkiye’den Atina’ya gidecekler için, oralarda “Nereleri göreceğiz?”, “Neler yapacağız?” sorularını ele alarak; mekan ve etkinlikler için keşif gezisi yaptık. Bu süreçlerin ardından ACVB yöneticileri ile anlaşmaya vardık.

PUB ALIŞILMIŞIN DIŞINDAKİ ETKİNLİKLERİYLE YEREL HALKIN YAŞADIKLARINI DENEYİMLEME FIRSATI SUNUYOR

PUB olarak Atina’ya yönelik programımızda da farklı etkinliklere yer verdik. Türkiye’den Atina’ya gideceklere sadece oradaki tarihi ve turistik mekanları göstermeyeceğiz; örneğin Anna Vissi konserine bilet ayarlayacağız. Orada yerel halkın yaşadıklarını Atina’yı ziyaret edenlere de deneyimleme fırsatı sunacağız.

PUB – PUBLICITY FOR UNUSUAL BRANDS MARKASININ VE LOGOSUNUN HİKAYESİ

Son olarak PUB logosunun hikayesini ve anlamını bizimle paylaşabilir misin?

Biz PUB, Publicity for Unusual Brands olarak yola çıkarken birtakım kavramları ön planda tuttuk. Bu kavramlardan öne çıkanlar: “farklılık” ve “yaratıcılık” oldu.

Biz markamızı ve logomuzu oluştururken; “iletişim” kavramını temel aldık.

NEDEN PUB? 

PUB markamızı oluştururken; 17. ve 18. yüzyıllarda insanların bir araya gelip sosyalleştikleri mekanlar olan pub’lardan yola çıktık. Bizim de günümüzde yaptığımız iş, yürüttüğümüz çalışmalar insanların iletişim kurmalarına, sosyalleşmelerine, fikir ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmalarına zemin hazırlıyor. Bu nedenle PUB adını tercih ettik.

Başkalarıyla iletişim kurarken de öncelikle, bir “merhaba” ile ilk adımı atıyoruz. Aslında her şey bir “merhaba” ile başlıyor dedik ve “selam veren eli” logomuz olarak belirledik.

pubglobalnet