Karadağ vatandaşlığı vaadiyle insanları nasıl dolandırıyorlar?

Karadağ - Perast turizmgunlugu.com arşivi

Son Güncelleme Tarihi

Son dönemde internet sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yer alan reklamlarla yaklaşık 10 bin Euro talep ederek; insanlara Karadağ vatandaşlığıyla AB vatandaşı olma vaad edenler insanları nasıl kandırıyor? İşte Karadağ vatandaşlığına hak kazanmanın perde arkası…

Avrupa Birliği (AB) üyeliğine girmesine kesin gözüyle bakılan Karadağ’a Türk akını sürüyor.

Türklerin kurduğu şirket sayısı 3 bini aşarken, faal durumda olanlar ise sadece 300 civarında.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; Karadağ-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) Başkanı Necmi Saykun, Karadağ’dan vatandaşlık alarak Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olma hayali kuran Türkleri dolandırıcılar konusunda uyardı.

“KONUT ALSANIZ DA VATANDAŞLIK ALMANIZ GARANTİ DEĞİL”

Karadağ vatandaşı yapma vaadiyle insanlardan 10 bin Euro’ya ulaşan paralar alındığını belirten Saykun, “Karadağ çifte vatandaşlığı kaldırdı. Burası kolay vatandaşlık dağıtan bir ülke değil. Konut da alsanız, otel de yapsanız vatandaşlık almanız garanti değil” dedi.

Türkiye’nin Karadağ Büyükelçisi Songül Ozan ise “Karadağ’da ev alana otomatik vatandaşlık, 2 saatte oturma izni verme gibi duyurular gerçek değil” diye konuştu.

Türkler’in, çocuklarına huzur ve güven ortamında, doğal beslenme fırsatıyla, devlet okullarında Finlandiya modelli eğitim aldırmak için Karadağ’a yerleştiklerini belirten Saykun, bunun için de ya konut aldıklarını ya da şirket kurduklarını söyledi.

“ŞİRKET KURMAK İÇİN 1 EURO SERMAYE YETERLİ”

Saykun, vatandaşlık vaadiyle Türkler’i kandıran simsarlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek ülkedeki yasal süreci şöyle anlattı:

Şirket kurmak için 1 Euro sermaye yeterli. Yasal işlemler nedeniyle 300 Euro da kuruluş maliyeti var. Şirketi kurduktan 7 gün sonra çalışma ve oturma kartı almanız için de 280 Euro harç ödeniyor. Tüm bu işlemler için 200 Euro gibi bir aracılık hizmet bedeli ödemek yeterli.

“800 EURO’YA ŞİRKET KURUP, OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ ALINABİLİR”

Dolayısıyla 800 Euro’ya şirket kurup, oturma ve çalışma izni alınabilir. Oysa İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde, lüks otellerde toplantılar yapılıp, 7 günde vatandaşlık vaadiyle 10 bin Euro isteyenler var. Bunlara inanmayın. Bu ülkede zaten 7 günde 800 Euro’ya oturma ve çalışma izni alınabiliyor.”