Dünya Rafting Şampiyonası Tunceli’de

Dünya Rafting Şampiyonası Tunceli'de başladı.
Dünya Rafting Şampiyonası Tunceli'de başladı. Fotoğraf:Sözcü

İlk kez bu yıl Tunceli’de organize edilen Dünya Rafting Şampiyonası Munzur çayında başladı. Şampiyonaya katılım yüksek. 20 ülkeden 800 sporcunun yanı sıra binlerce sporsever Tunceli’ye aktı. Kentteki konaklama merkezleri doldu, yurtlar konaklamaya açıldı.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı’nın, konukları kentin girişinde karşıladığı rafting şampiyonası için 20 ülkeden 800 sporcunun yanı sıra binlerce sporsever Tunceli’ye geldi. Kentteki konaklama merkezleri tamamen doldu.

3 KITA 20 ÜLKEDEN 800 SPORCU KATILIYOR

Kosta Rika, Brezilya, Şili, Çin, Hindistan, Fransa ve İran gibi 3 kıta, 20 ülkeden 800 sporcunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçi de şampiyona için kente geldi. Kentteki otellerin yetersiz kalması nedeniyle yurt, pansiyon ve misafirhaneler de şampiyona için hazırlandı. Araçlarla yapılan şehir turunda konvoyun başındaki minibüsün şoför koltuğuna Tunceli Valisi oturdu. Dünya Rafting Federasyonu Başkanı Danilo Barmaz ve Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı ise minibüsün ön koltuklarında yerlerini aldılar. Araçlarla oluşturulan konvoyla yapılan şehir turu sonrası kente gelenlere yönelik çeşitli geziler ve tekne turları düzenlendi.

GÜNDÜZ RAFTİNG AKŞAM KONSER

Çeşitli aktivitelerle ziyaretçilere Tunceli’nin tanıtıldığını ifade eden Vali Sonel, “Gündüz rafting yarışları, akşam halk konserleri düzenleniyor. Çünkü Brezilyadan Çin’e kadar, Şili’den Kosta Rika’ya, İtalya’dan Fransa’ya, Hindistan’a kadar dünyanın her yerinden buraya gelen misafirlerimiz var. Bunlar da memnuniyet verici. Otellerimizde yer yok. Bizler sizlerin vasıtasıyla vatandaşlarımızı Tunceli’ye davet ediyoruz. Gelsinler, Tunceli’de rafting yapsınlar, su sporları, doğa sporları için müsait yerlerimiz var. Ve hakikaten birbirinden güzel endemik bitkilerinden yöresel lezzetlerine kadar güzel ilimize, Tunceli’ye bekliyoruz” diye konuştu.

Şampiyona, antrenmanların ardından çeşitli kategorilerde yapılacak yarışlarla 3 gün sürecek.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi